Navigácia

Základné informácie o organizácii

OECD je medzinárodná organizácia združujúca 37 ekonomicky najvyspelejších krajín sveta s vysokým mienkotvorným vplyvom. Vznikla v roku 1961 transformáciou Organizácie pre európsku hospodársku spoluprácu (OEEC), ktorá bola pôvodne zriadená v roku 1948 k administrácii povojnového Marshallovho plánu. Cieľom OECD je napomáhať k ďalšiemu ekonomickému rozvoju, potláčať nezamestnanosť, stabilizovať a rozvíjať medzinárodné finančné trhy. OECD zároveň koordinuje ekonomickú a sociálno - politickú spoluprácu členských krajín, zabezpečuje nové investície, presadzuje liberalizáciu medzinárodného obchodu.
 

OECD je významnou a elitnou organizáciou ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, ktorá poskytuje svojim členom možnosť inšpirácie pre formovanie národných sektorových politík, využívania analytických databáz ako aj vytvára priestor na diskusie a hľadanie odpovedí na aktuálne ekonomické výzvy.
 

OECD poskytuje prostredie, kde môžu jednotlivé vlády vzájomne porovnávať svoje skúsenosti s rôznymi typmi politík, hľadať odpovede na bežné problémy, poznať dobre fungujúcu prax a koordinovať domácu a zahraničnú politiku.
 

Súčasťou pridanej hodnoty OECD sú ekonomické prehľady, ktoré sa pre konkrétnu krajinu pripravujú raz za dva roky. OECD v nich predikuje budúci vývoj, či adresuje členskej krajine konkrétne odporúčania. OECD pre SR vypracovalo doteraz celkom 13 ekonomických prehľadov (prvý už v roku 1994). OECD sa prostredníctvom týchto hodnotení snaží poskytnúť členským štátom objektívny pohľad na ich aktuálnu ekonomickú situáciu, vrátane odporúčaní pre najbližšie obdobie. Výsledkom analýzy sú odporúčania OECD pre danú krajinu.
 

Sídlo – Paríž
 

Generálny tajomník – José Ángel Gurría

 

Vstup SR do OECD
 

Slovenská republika sa stala členom OECD 14. decembra 2000. Vstup do OECD mal pre Slovensko zásadný význam z hľadiska napĺňania našich integračných ambícií, najmä smerom k Európskej únii. Prijatie SR do klubu ekonomicky najvyspelejších krajín sveta predstavovalo nielen ekonomickú a politickú prestíž, ale aj možnosť angažovať sa v medzinárodnej spolupráci, pomohlo tiež pri transformácii ekonomiky, ale aj ďalších sektorových politík a priblížilo ich normám EÚ.
 

Po vstupe SR do OECD v roku 2001 získalo Centrum vedecko-technických informácií SR vo sídlom v Bratislave štatút oficiálnej Depozitnej knižnice OECD v SR.
 

Slovenská republika intenzívne spolupracuje s OECD pri riešení rôznych otázok od hodnotenia rozvojovej spolupráce, politík pre udržateľný rozvoj, tvorby hĺbkového prehľadu energetického sektora, rozvoja v oblasti vzdelávania a zručností a mnohých ďalších oblastiach, v ktorých využíva analytické kapacity tejto organizácie, jej komplexne spracované údaje a komparatívne štúdie.

 

Aktivity SR vo vzťahu k OECD na národnej úrovni koordinuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky koordinuje prostredníctvom Koordinačného výboru pre OECD a zároveň riadi praktickú činnosť Stálej misie Slovenskej republiky pri OECD v Paríži, ktorá zabezpečuje kontakt s OECD. V období medzi ministerským zasadnutiami, ktoré sa konajú 1x ročne, vedúci stálej misie zastupuje Slovensko na rokovaniach Rady OECD; diplomati stálej misie monitorujú prácu výborov OECD, a tiež aktivity Rozvojového centra, Medzinárodnej agentúry pre energetiku a ďalších pridružených organizácií.

 

Spolupráca SR s OECD sa v oblasti rozvojového segmentu realizuje na úrovni Výboru OECD pre rozvojovú spoluprácu (DAC), najdôležitejšieho medzinárodného orgánu pre koordináciu a štandardizovanie rozvojovej a humanitárnej pomoci.

 

V máji 2019 sa konalo historicky prvé predsedníctvo SR v Rade OECD na ministerskej úrovni (MCM) od jej vstupu do tejto organizácie. Ako téma predsedníctva bola stanovená aktuálna problematika „Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy“, keďže digitalizácia zásadne mení spoločenstvo a ekonomiku. SR bola prvou krajinou stredoeurópskeho regiónu, ktorá predsedala OECD.

 

Hlavné orgány OECD

 

Rada – rozhodovacím orgánom organizácie, skladá sa z veľvyslancov z členských krajín a Európskej komisie; predsedá generálny tajomník. Stretáva sa pravidelne za účelom prediskutovanie kľúčoej práce organizácie a prijímania rozhodnutia na základe konsenzu. Raz za rok zasadá Rada OECD na zasadnutí ministerskej rady, kde sa stretávajú predsedovia vlád, ministri z členských krajín, aby sledovali a stanovovali priority práce, diskutovali o globálnych ekonomických a obchodných súvislostiach a pod..
 

Výbory – v rámci OECD existuje viac ako 300 výborov, odborných a pracovných skupín, ktoré pokrývajú takmer všetky oblasti tvorby politiky; navrhujú riešenia, hodnotia údaje a politické úspechy a prehodnocujú politické kroky medzi členskými krajinami. Pokrývajú rovnaké tematické oblasti ako ministerstvá, ako napríklad školstvo, financie, obchod, životné prostredie, a pod.. Členovia výborov pochádzajú z členských a partnerských krajín a zastupujú štátne orgány, akademickú obec, podnikateľskú a občiansku spoločnosť.
 

Sekretariát – vykonáva prácu OECD; vedie ho generálny tajomníka; je zložený z riaditeľstiev a divízií, ktoré spolupracujú s tvorcami a tvorcami politiky v každej krajine a poskytujú poznatky a odborné znalosti, ktoré pomáhajú pri tvorbe politiky na základe úzkej koordinácii s výbormi. Okrem ústredia v Paríži vo Francúzsku má OECD centrály aj v Berlíne, Mexiku, Tokiu a Washingtone D.C., ktoré sú súčasťou tímu OECD pre verejné záležitosti a komunikáciu.

 

Ďalšie informácie o OECD

 

www.oecd.org

www.mzv.sk

http://www.oecdbetterlifeindex.org/countries/slovak-republic /

 

Skočiť na začiatok stránky