Školy si budú objednávať učebnice prostredníctvom edičného portálu MŠ SR

28.10.2008

     Už pre školský rok 2009/2010 si budú školy objednávať učebnice prostredníctvom nového edičného portálu Ministerstva školstva. Ten funguje od júna 2008 v testovacej prevádzke. Záväzné objednávky by mali školy vyplniť už v polovici novembra. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda vlády a minister školstva SR Ján Mikolaj po stretnutí so zástupcami vydavateľov učebníc.
     „Školy si budú môcť z portálu vybrať učebnice, o ktoré majú záujem, a objednať si ich cez elektronický formulár," uviedol Ján Mikolaj. Rovnaký formulár bude zatiaľ dostupný aj v tlačenej podobe pre školy, ktoré ešte majú problémy s internetovým pripojením. Na základe objednávok škôl vytvorí MŠ SR edičný plán.
     Jeho súčasťou budú aj nové učebnice pre druhé a šieste ročníky základných škôl a druhé ročníky stredných škôl spracované už v súlade s reformou školstva. V súčasnosti prebieha výberové konanie na autorov týchto učebníc.
Na stretnutí sa minister školstva Ján Mikolaj dohodol so zástupcami vydavateľov učebníc aj na forme uvádzania geografických názvov v štátnom jazyku v učebniciach pre žiakov s vyučovacím jazykom menšín. V súlade s platnou legislatívou bude v texte najprv uvedený názov v slovenskom jazyku v základnom tvare a po ňom za lomkou aj vo vyučovacom jazyku menšiny v príslušnom tvare.
Fotogaléria

Bratislava 28. október 2008

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku