Rakúsko a Slovensko sa budú spoločne uchádzať o sídlo EIT

01.04.2008

      Podpredseda vlády a minister školstva SR Ján Mikolaj a rakúsky minister pre vedu a výskum Johannes Hahn podpísali včera 31. marca 2008 memorandum o porozumení, v ktorom deklarujú spoločnú kandidatúru Bratislavy a Viedne na sídlo Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT).
    
Úlohou EIT bude v rámci Európskej únie prepojiť vzdelávanie, výskum, vývoj a inovácie. Spoločná kandidatúra Slovenska a Rakúska je založená na princípoch partnerstva oboch štátov. Podľa nej by mali riaditeľ inštitútu a výkonný výbor sídliť vo Viedni. V Bratislave by mala byť umiestnená správna rada a vnútorný audit EIT. Pre činnosť orgánov EIT v Bratislave bude potrebné vytvoriť sekretariát správnej rady a administratívny aparát pre fungovanie interného auditu. Podľa spoločného návrhu ponúknu obe krajiny sídlu EIT najviac po piatich národných expertoch.
    Finančné prostriedky na prevádzku technickej infraštruktúry bratislavskej časti sídla EIT budú zabezpečené z prostriedkov štátneho rozpočtu.
     Na úrovni ministrov predstavia spoločný projekt Rakúska a Slovenska Ján Mikolaj a Johannes Hahn na zasadnutí neformálnej Rady pre konkurencieschopnosť, ktoré sa bude konať 14. - 15. apríla 2008 v slovinskom meste Brdo.
     Záujem o sídlo inštitútu, ktorý by mal reprezentovať špičkovú kvalitu v oblasti inovácií, výskumu a vzdelávania v Európe, prejavilo viacero štátov. Svoju kandidatúru zatiaľ zverejnilo Poľsko (Vroclav), Maďarsko (Budapešť), Španielsko (Barcelona) a Švédsko (Štokholm). O sídle EIT by mala rozhodnúť Rada EÚ ešte počas slovinského predsedníctva.
     List o spoločnej kandidatúre adresovaný vedúcim predstaviteľom európskych inštitúcií podpísali dnes vo Viedni predseda vlády SR Robert Fico a rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer. Dokumentom sa bude na zajtrajšom rokovaní zaoberať aj slovenský vládny kabinet.

Bratislava 1. apríla 2008

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku