Pripomíname si smutné výročie vypuknutia konfliktu na Ukrajine. Ministerstvo školstva intenzívne riešilo situáciu od prvého dňa

Od začiatku ozbrojenej agresie Ruska na Ukrajine uplynul rok. S touto správou boli konfrontovaní aj občania Slovenskej republiky 24. februára 2022. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR hneď v prvých hodinách po vypuknutí ozbrojeného konfliktu zriadilo pracovnú skupinu, ktorá situáciu intenzívne riešila. Všetko s jasným zadaním – poskytnúť každému žiakovi a rodine, ktorá o to mala záujem, potrebnú pomoc.

ilustračný obrázok

Ministerstvo školstva krátko po správach o začiatku vojny na Ukrajine vydalo základné odporúčania pre učiteľov a žiakov, ako zvládnuť situáciu predovšetkým zo psychologického hľadiska. Okrem toho bolo zabezpečené zriadenie intervenčných krízových tímov v každom kraji. Informácie zároveň zhromaždilo pod jednou strechou – na novovytvorenej platforme v rámci webstránky ministerstva. Informácie poskytovalo dvojjazyčne.

Cieľom ministerstva bolo od prvého dňa integrovať do slovenského vzdelávacieho systému deti, žiakov, ale aj študentov z Ukrajiny, ktorí prejavili záujem o vzdelávanie v slovenskom vzdelávacom systéme. V súvislosti s týmto cieľom však podalo pomocnú ruku aj samotným školám. Rezort poskytol prostredníctvom príspevku na špecifiká zriaďovateľom škôl finančné prostriedky v sume 200 € na žiaka. Okrem toho, sa výrazne zjednodušilo uznávanie dokladov pedagogických a odborných zamestnancov z Ukrajiny, aby mohli nastúpiť do nášho systému. Každá škola mala k dispozícii aj pomocné materiály, ako s takouto situáciou pracovať. Zároveň boli deťom a žiakom z Ukrajiny, ktoré sa vzdelávali počas uplynulých mesiacov v slovenskom vzdelávacom systéme poskytnuté jazykové kurzy. V období od marca 2022 do januára 2023 bolo zriaďovateľom škôl poskytnutých na tento účel celkovo 721 391 €.

Čo sa týka počtu žiakov, tak, ako sa vyvíjala situácia na Ukrajine, menil sa aj počet žiakov. Stabilne však rezort eviduje počty okolo 9 000 detí a žiakov v rámci materských, základných a stredných škôl. Na vysokých školách sa aktuálne vzdeláva takmer 10 000 ukrajinských študentov.

Viac konkrétnych opatrení, ktoré ministerstvo za rok konfliktu pripravilo, si môžete pozrieť nižšie.

Súbory na stiahnutie


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky