Národná konferencia „Ako ďalej, slovenský vrcholový šport?“ - 1. deň

06.11.2008

    Podpredseda vlády a minister školstva v stredu 5. novembra otvoril národnú konferenciu o športe.  Symbolicky pod vrcholkami Tatier sa zišli zástupcovia Ministerstva školstva SR, Slovenského olympijského výboru, zväzov, športovci a ďalší odborníci z oblasti športu. Viac ako 300 účastníkov sa stretlo s cieľom zhodnotiť súčasný stav vrcholového športu na Slovensku a navrhnúť  systém prípravy, podmienok a riadenia.
     V úvodnom príspevku minister  Ján Mikolaj načrtol predstavu rezortu o podpore vrcholového športu, ktorá je postavená na zriadení a zakladaní olympijských centier mládeže. Tie by mali byť 8-ročné, internátneho typu, a spojené so školou (organizačne aj finančne).  „Táto koncepcia sa však týka len vrcholového športu, a aj to nie všetkých, pretože na Slovensku máme asi 130 športových zväzov a nie je reálne podporovať na najvyššej úrovni všetky. Na základe výsledkov si vytipujeme športy a regióny, v ktorých sú silné, a tie oslovíme," uviedol minister.
     Prezident SOV Chmelár privítal možnosť podieľať sa s MŠ SR na organizácii národnej konferencie a dodal, že je „vhodne načasovaná a aktuálna po nedávnej olympiáde v Pekingu".
     Otváracie príspevky vystriedala neformálna tlačová beseda s olympijskými medailistami - Petrom a Pavlom Hochschornerovcami, Michalom Martikánom, Elenou Kaliskou, Zuzanou Štefečekovou.
     Počas slávnostného galavečera boli ocenení všetci úspešní účastníci Hier XXIX. olympiády v Pekingu.
Fotogaléria
    
      Dnes pokračuje konferencia druhým dňom, počas ktorého odznie najväčšia časť príspevkov účastníkov. Svojimi vystúpeniami sa v dopoludňajšej časti do diskusie zapoja napr. Jozef Vengloš, ktorý bude hovoriť o trénerských vedomostiach a skúsenostiach, manažér Richard Galovič predstaví model podpory a riadenia vrcholového športu s dôrazom na štátnu športovú reprezentáciu. Popoludní vystúpi futbalový reprezentačný tréner Vladimír Weiss, predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, Karol Mihók, člen Rady ministra pre šport a ďalší.
     O 17.30 hod. na konferenciu zavíta aj čestný hosť prezident SR Ivan Gašparovič.

Starý Smokovec 6. november 2008

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku