Najmladším účastníkom v histórii Medzinárodnej chemickej olympiády sa stal 13-ročný žiak z Levíc

04.08.2009

     Dominik Štefanko z Gymnázia Andreja Vrábla v Leviciach sa stal najmladším účastníkom Medzinárodnej chemickej olympiády v celej jej 41-ročnej histórii. Stalo sa tak na tohtoročnom finále súťaže, ktoré sa uskutočnilo vo Veľkej Británii v dňoch 18. - 27. júla 2009.
     Okrem tohto primátu si však Dominik doviezol na Slovensko aj striebornú medailu, pričom od zlatej ho delilo len 0,5 bodu. Stal sa tak najúspešnejším členom slovenského družstva. Pre Dominika to pritom nie je prvý úspech na medzinárodnom poli. V decembri minulého roku si priniesol domov medailu rovnakého kovu aj z Medzinárodnej olympiády mladých vedcov v Južnej Kórei.
     Ďalší dvaja žiaci  - Ladislav Hovan (Gymnázium, Poštová 9, Košice) a Pavol Ondrisek (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza) získali bronzové medaily, Marek Vician (Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza) si priviezol diplom.
     V neoficiálnom hodnotení družstiev sa Slovensko umiestnilo na celkovom 31. mieste spomedzi 65 súťažiacich krajín. Ak berieme do úvahy len družstvá z Európskej únie, skončili sme na 11. mieste. Na pôde v Cambridge University a Oxford University si muselo s úlohami teoretickej i praktickej časti poradiť celkovo 255 súťažiacich.

Bratislava 4. august 2009

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku