Navigácia

Na čelo rezortu školstva sa postavil Tomáš Drucker

Novým ministrom školstva, vedy, výskumu a športu sa stal Tomáš Drucker. Vyštudovaný právnik, manažér a politik zdôraznil, že najväčšou úlohou rezortu v tomto volebnom období je zmeniť obsah a spôsob vyučovania žiakov na základných školách. Vo funkcii strieda po piatich mesiacoch Daniela Bútoru.

minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker a bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Daniel Bútora

Tomáš Drucker vyštudoval informatiku a automatizáciu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a právo na Trnavskej univerzite v Trnave. Absolvoval manažérsky master program Sloan Master in Management and Leadership na London Business School v Londýne. Kariérne sa venuje poradenstvu v oblasti zlepšovania procesov, riadenia a manažovania firiem. V rokoch 2012 až 2016 viedol Slovenskú poštu, následne od roku 2016 až 2018 stál na čele rezortu zdravotníctva a krátko bol aj ministrom vnútra.

Dosluhujúceho ministra Daniela Bútoru pri preberaní rezortu ocenil za rozbehnuté zmeny a avizoval snahu o zachovanie kontinuity.

„Viackrát som vyslovil nádej, že školstvo dostane ministra, ktorý tu dokáže mať štvorročný mandát a za ten štvorročný mandát je naozaj možné niektoré veci urobiť. Táto krajina to naozaj potrebuje. Ja si myslím, že to je najdôležitejší rezort na Slovensku a mám nádej, že sa pánovi ministrovi Druckerovi podarí aspoň časť tých vecí adresovať, lebo tých problémov je naozaj veľa,“ uviedol Daniel Bútora.

Hlavnou výzvou na nasledujúce roky je podľa nového ministra dostať nový štátny vzdelávací program z úradných dokumentov k učiteľom a do tried k žiakom. „Ak chceme byť úspešní, musíme pokyny a príkazy nahradiť podporou a pomocou. Musíme zmeniť kultúru v rezorte tak, aby sme si učiteľov pre zmenu získali, aby cítili, že im štát pomáha,“ zdôraznil T. Drucker.

Minister školstva pripomenul, že štát v tomto roku definoval nárok na podporné opatrenia, aby všetky deti mohli v škole plnohodnotne rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti. „Dosiahnuť skutočnú inklúziu je dnes najmä manažérska úloha. Budú potrebné peniaze, ale aj dostatočné kapacity, aby podpora nezostala iba na papieri,“ dodal.

V súvislosti s financovaním vedy a výskumu, v ktorom Slovensko zaostáva, bude minister školstva tlačiť na kvalitu. „Je nevyhnutné zvyšovať výdavky, ale význam to bude mať iba vtedy, ak sa zmení systém podpory a štát začne vyžadovať výsledky,“ povedal T. Drucker. Kvalitná ponuka vzdelávania je podľa neho cestou, ako znížiť odliv študentov do zahraničia. „Riešenie odlivu mozgov sa dá opísať jedným slovom: perspektíva. Ak Slovensko dokáže talentovaným ľuďom ponúknuť dobrú perspektívu, zostanú doma,“ zdôraznil.

Životopis ministra školstva, vedy, výskumu a športu Tomáša Druckera si môžete pozrieť TU.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky