Kandidatúru na sídlo EIT prezentovali ministri v Európskom parlamente

06.05.2008

     Podpredseda vlády a minister školstva SR Ján Mikolaj a rakúsky minister pre vedu a výskum Johannes Hahn dnes v Bruseli prezentovali spoločnú kandidatúru Bratislavy a Viedne na sídlo Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT).
    
Poslanci Európskeho parlamentu vyzdvihli vysoký potenciál prirodzeného euroregiónu Bratislava - Viedeň. Spoločná kandidatúra sa opiera o možnosti, ktoré ponúka jedinečné geografické umiestnenie týchto dvoch hlavných miest a ich vzájomné infraštruktúrne prepojenie.
     Minister Hahn podčiarkol význam vedomostného trojuholníka vzdelanie - výskum - inovácie, ku ktorému prispieva aj projekt vybudovania EIT. Podľa ministra Mikolaja má byť myšlienka spoločného sídla vzorom aj pre ďalšie projekty, pri ktorých malé a stredne veľké členské štáty nemajú samostatne šance na presadenie sa. Zdôraznil tiež, že rozdelenie výkonnej a kontrolnej zložky medzi Viedeň a Bratislavu prispeje k väčšej transparentnosti.

Európsky inovačný a technologický inštitút má vytvoriť priestor pre prepojenie vzdelania, výskumu a inovácií. Spojí odborníkovi nielen z Európskej únie, ale aj z celého sveta, ponúkne možnosť ďalšieho rozvoja Európskej únie a zvýši tak jej konkurencieschopnosť.

Brusel 6. mája 2008

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku