Európski stredoškoláci prvýkrát zasadnú do poslaneckých lavíc na Slovensku

07.11.2008

     Celkovo 159 delegátov z členských štátov Európskej únie, ale aj z Chorvátska, Macedónska a Turecka navštívi Slovenskú republiku 8. - 15. novembra 2008 v rámci projektu medzinárodného zasadnutia Modelového Európskeho parlamentu (MEP). Študenti pripravia rezolúcie v desiatich parlamentných výboroch, ktoré budú neskôr presadzovať na Valnom zhromaždení MEP v Národnej rade SR.
    
Cieľom európskeho projektu je vzdelávanie žiakov, učiteľov a prostredníctvom nich aj spolužiakov a rodičov o systéme fungovania inštitúcií Európskej únie, ale najmä o témach, o ktorých sa diskutuje v skutočnom Európskom parlamente. Vybraní žiaci stredných škôl z celej Európy si počas ôsmich dní vyskúšajú prácu europoslancov, budú obhajovať záujmy svojej krajiny a nadväzovať priateľstvá s rovesníkmi z iných štátov EÚ. Príprava rezolúcií, diskusie a presadzovanie návrhov na modelovom medzinárodnom fóre preveria aj ich jazykové a komunikačné zručnosti. Rozdelení budú do parlamentných výborov, v ktorých sa budú zaoberať napríklad otázkami ako dosiahnuť rovnakú úroveň vedomostí a vzdelania vo všetkých členských štátoch EÚ alebo ako bojovať proti konzumácii alkoholu medzi mladými ľuďmi.

Projekt MEP bol vytvorený v roku 1994 Nadáciou Model European Parliament Foundation so sídlom v holandskom Haagu a uskutočňuje sa vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Koncom septembra 2008 sa na Slovensku uskutočnilo národné zasadnutie MEP. Gestorom medzinárodného MEP je Ministerstvo školstva SR, ktoré sa zapojilo do projektu v roku 2005 spolu s metodicko-pedagogickými centrami a strednými školami. Národnou koordinátorkou je Eva Obžerová z Metodicko-pedagogického centra na Ševčenkovej ul. v Bratislave.

Termíny a miesta podujatí medzinárodného MEP-u:

Slávnostné otvorenie:
10. novembra o 10.00 hod, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Bratislava

Rokovania europoslancov vo výboroch:
11. novembra o 8.30 - 16.00 hod, Gymnázium Jura Hronca, Novohradská 3, Bratislava, Súkromné gymnázium, Česká 10, Bratislava

Valné zhromaždenie:
13. novembra o 8.30 hod, Národná rada SR, Námestie A. Dubčeka 1, Bratislava
14. novembra o 8.15 hod, Národná rada SR, Námestie A. Dubčeka 1, Bratislava

Prijatie europoslancov prezidentom SR Ivanom Gašparovičom:
13. novembra o 17.30 hod, Prezidentský palác, Bratislava

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku