» Aktuality » Sú mladí, vzdelaní a odvážni, no budovanie kariéry posúvajú na neskôr

Sú mladí, vzdelaní a odvážni, no budovanie kariéry posúvajú na neskôr

19.02.2015
Sú mladí, vzdelaní a odvážni, no budovanie kariéry posúvajú na neskôr
     Štrnásť najšikovnejších študentov a absolventov univerzít, ktorí prešli výberovým sitom, učí od septembra na najproblémovejších školách po celom Slovensku. Asistujú učiteľom a riaditeľom, po večeroch navštevujú miestne rodiny a cez víkendy sa školia, ako pracovať so žiakmi, ktorí majú špeciálne potreby.
     Účastníci medzinárodného projektu Teach for Slovakia chcú počas najbližších rokov pomôcť tisíckam detí predovšetkým z rómskych komunít a približne 1 000 mladých ľudí chcú motivovať k povolaniu učiteľ. Projekt si od začiatku získal podporu exministra školstva, dnes predsedu NR SR Petra Pelegriniho a pokračuje v ňom aj jeho nástupca v rezorte školstva Juraj Draxler.
     „Pilotní učitelia“ sa na stretnutí s ministrom školstva Jurajom Draxlerom a s predsedom Národnej rady SR Petrom Pellegrinim zhodli, že kritický je na školách prvý polrok. V týchto dňoch ho už majú za sebou a sú odhodlaní vydržať až do konca.
     Ivan Sakin vyštudoval manažment a psychológiu v Brne. Z Moravy sa presťahoval do základnej školy v Dobšinej, kde sa vzdeláva 80 % rómskych detí. „Ráno sa zobudím a musím sám seba presviedčať doslova, aby som išiel do tej školy. Ale vždy idem do prostredia, kde sú učitelia, ktorí ma podporujú a sú tam deti, ktoré sa na mňa tešia. To je to, čo ma drží, aby som vydržal celé tie dva roky.“
     Veronika Klindová, absolventka žurnalistiky, pôsobí od septembra v Levoči, na špeciálnej základnej škole pre nevidiacich a slabozrakých. „Sú tam decká ,ktoré používajú Pichtov stroj  a píšu v Braillovom písme, takže sa učím niečomu úplne novému a je to vtipné, lebo tie deti ma to učia v podstate!“
     Minister školstva Juraj Draxler s mladými učiteľmi diskutoval o problémoch vo vzdelávaní. „Podobne ako môj predchodca Peter Pellegrini, podporujem snahu týchto mladých ľudí, vážim si ich obetu a pôjdem sa osobne pozrieť na ich prácu aj do škôl, v ktorých pôsobia, “ prisľúbil minister.
     Mladých učiteľov privítal v Národnej rade SR aj jej predseda Peter Pellegrini. „Bol som pri zrode, a to si človek vždy bude pamätať, keď je pri tom. Videl som ich v tričkách, ako nadšencov, optimistov a potom som ich videl aj postupne v akcií, takže vo mne to zanechalo silný dojem a budem rád, keď budem môcť pokračovať v tomto projekte aj naďalej,“ zdôraznil.