» Aktuality » Štát poskytne príspevky na lyžovačky a školy v prírode

Štát poskytne príspevky na lyžovačky a školy v prírode

09.11.2015
      Štát poskytne príspevky na pobyt žiakov v škole prírode vo výške 100 eur na žiaka a na lyžiarsky výcvik vo výške 150 eur na žiaka. O príspevky má záujem 155-tisíc žiakov. Ministerstvo školstva vyčlení na ne v budúcom roku 20 miliónov eur. Ďalšie opatrenie z druhého vládneho balíčka opatrení dnes v priestoroch Školy v prírode v obci Dobrá Voda v okrese Trnava na známej tabuli odškrtol predseda vlády Robert Fico v prítomnosti ministra školstva Juraja Draxlera.
      O dotované pobyty v školách prírode má podľa Fica záujem asi 60-tisíc žiakov a o lyžiarske výcviky ďalších 95-tisíc žiakov. ,,Ak vynásobíme tých približne 160-tisíc žiakov piatimi prenocovaniami, 800-tisíc prenocovaní bude zafinancovaných zo strany štátu. Na jednej strane je to pomoc rodinám, na druhej strane obrovská podpora cestovného ruchu,“ podčiarkol Fico. Prvé peniaze dostanú školy už na januárové pobyty. Na výber vhodného zariadenia im bude stačiť jednoduchý prieskum trhu.
      Podľa ministra školstva Juraja Draxlera toto opatrenie nie je záležitosť volebného roku, ale je dlhodobo udržateľné. ,,Je to otázka na opozičné strany, ak by sa dostali k moci, čo nepredpokladám, či by chceli toto opatrenie zrušiť. Podľa mňa je to tak populárne opatrenie, že zostane stabilné dlhé, dlhé roky,“ skonštatoval.
       Príspevky na školu v prírode dostanú žiaci I. stupňa základných škôl, na lyžiarske výcviky žiaci 2. stupňa základných škôl a žiaci stredných škôl bez ohľadu na to, z akého sociálneho prostredia pochádzajú, teda aj deti dobre zarábajúcich rodičov.

Zdroj: SITA