» Aktuality » Minister diskutoval s vedcami a novinármi o propagácii vedy

Minister diskutoval s vedcami a novinármi o propagácii vedy

13.03.2015
Minister diskutoval s vedcami a novinármi o propagácii vedy
     Ako mladým ľuďom čo najlepšie priblížiť zaujímavé výzvy vedeckého bádania blízkej aj vzdialenej budúcnosti? Kto zo slovenských vedcov najpríťažlivejšie píše o svojom odbore? Ako organizovať ocenenia pre špičkových vedcov? Na tieto aj ďalšie témy diskutoval túto stredu minister školstva s hosťami, ktorých si pozval na neformálne večerné stretnutie.
     Novinári Tomáš Prokopčák z denníka SME a Miroslav Vajs z denníka Pravda hovorili aj o tom, že záväzok oboznámiť verejnosť s výsledkami svojho výskumu by mal byť súčasťou grantov, z ktorých vedci dostávajú financie na výskum.
     Paleontológ Peter Vršanský a chemik Igor Lacík majú bohaté skúsenosti s novinármi. Ich projekty v oblasti liečby cukrovky či svetielkujúcich organizmov sa objavujú v celoplošných médiách pravidelne, píšu o nich dokonca aj zahraničné periodiká a so svojimi postrehmi z medializačných aktivít sa podelili s ministrom.
     Profesorka Mária Bieliková z Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave, členka Akreditačnej komisie SR, obohatila diskusiu o postrehy z vlastnej práce so študentmi, aj z popularizačných aktivít. Ministra diskusia nadchla. „Získal som celý rad konkrétnych námetov, ktoré sa budem snažiť využiť vo vládnej politike podpory vedy,“ povedal.