» Aktuality » Deviatakom išla opäť lepšie slovenčina než matematika

Deviatakom išla opäť lepšie slovenčina než matematika

11.05.2015
Deviatakom išla opäť lepšie slovenčina než matematika
     Priemerná úspešnosť 52,7 % z matematiky a 62,6 % zo slovenčiny. To sú výsledky tohtoročných deviatakov v Testovaní 9, ktoré dnes prezentoval minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler spolu s riaditeľkou Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Ivanou Pichaničovou.
     Test z matematiky riešilo 40 880 deviatakov s priemernou úspešnosťou 52,7 %. Chlapci dosiahli v priemere o niečo lepšie výsledky (53,4 %) v porovnaní s dievčatami (51,9 %).
     Test zo slovenského jazyka a literatúry písalo v tomto roku 38 227 žiakov, pričom priemerná úspešnosť bola 62,6 %. Dievčatá v tomto predmete už tradične preukázali vyššiu úspešnosť (65,5 %) než chlapci (59,8 %). Výsledky boli podľa ministra Draxlera porovnateľné s výsledkami z minulých rokov.
     Žiaci, ktorí dosiahli v testoch úspešnosť viac ako 90 percent, sú automaticky prijatí na strednú školu. "Túto podmienku splnilo 1 305 žiakov, to znamená 3,2 % všetkých deviatakov," dodal minister. Najviac takýchto deviatakov bolo v Košickom kraji.
     Podľa Pichaničovej v Testovaní 9 nezaznamenali problémy, čo sa týka objektivity priebehu testovania. Pri porovnaní typov škôl či typu sídla nezaznamenal NÚCEM veľké rozdiely medzi výsledkami žiakov.
     To, či budúcoroční deviataci absolvujú prijímacie skúšky na stredné školy formou celoštátneho testu, ešte nie je isté. Minister školstva Juraj Draxler uviedol, že v najbližších dňoch sa rozhodne, či sa takýto systém spustí už na budúci rok alebo až neskôr. Dôvodom je nastavenie systému testovania.
      Podľa Draxlera bude dôležité napríklad správne nastavenie formátu testu, počtu otázok či ich štruktúry. "Je to jedna z tých kľúčových vecí, ktoré nás teraz obmedzujú v tom rozhodnutí, či už naozaj od budúceho roku budeme mať celoštátny test, ktorý bude vstupným testom na stredné školy alebo či si potrebujeme nechať nejaký dlhší čas na to, aby sme vedeli systém nastaviť naozaj komplexne a absolútne spoľahlivo," vysvetlil minister školstva. Takýto test by mal vychádzať z Testovania 9. Do budúcna bude podľa jeho slov treba lepšie nastaviť aj systém kreovania testov a systém recenzentov.
     Podrobné informácie o výsledkoch Testovania 9-2015 nájdete v dokumente na stránke http://www.nucem.sk/documents/26/testovanie_9_2015/Prezentacia_T9_2015_final.pdf. Výsledky škôl v T9-2015 sú prístupné na portáli http://dataportal.nucem.sk/Dataportal-web/web/vysledky/testovanie/index.xhtml.

Zdroj: TASR