Začínajú sa XVI. letné paralympijské hry

  • Foto: TASR
  • Dátum: 24.08.2021

Tokio opäť ožije športom. Začínajú sa XVI. letné paralympijské hry, ktoré potrvajú do 5. septembra. Slovensko bude reprezentovať 27 športovcov, ktorí si trúfajú zopakovať medailovú žatvu z posledných hier v brazílskom Riu de Janeiro.

ilustračná foto

Takmer tridsiatka športovcov sa prebojovala v náročných kvalifikáciách a bude mať možnosť preukázať svoje kvality v dejisku olympijských hier v Tokiu. Aj tento rok slovenskú výpravu, ktorá zabojuje v ôsmich športoch, finančne podporilo ministerstvo školstva.

„V našom paralympijskom tíme máme vynikajúcich športovcov a športovkyne, ktorí môžu v Tokiu uspieť. Všetci im budeme na diaľku fandiť a držať palce, aby vybojovali pre Slovensko čo najviac medailí,“  priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Na stupienku víťazov sú však už všetci, ktorí dokázali podľa štátnej tajomníčky pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlany Síthovej prekonať sami seba. „Šport je jedna z najprirodzenejších ciest k inklúzii. Práve paralympijskí športovci sú vzorom ako prekážky prekonávať,“ uviedla.

Naša paralympijská výprava sa prebojovala na olympiádu po ťažkých kvalifikáciách a trúfa si zopakovať medailový útok z hier v Rio de Janeiro. „Je tu pár športovcov s medailovými ambíciami. Rado Malenovský, Veronika Vadovičová, Jozef Metelka a iste aj ďalší. Prajem im, aby doniesli medaily, cestujú jedenásť tisíc kilometrov a musia sa posnažiť, aby dosiahli svoje osobné maximá,“ priblížil štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Ivan Husár.

V Brazílii sme pred piatimi rokmi získali 11 cenných kovov, z toho päť zlatých. Naším najúspešnejším športovcom bol paracyklista Jozef Metelka. Dvojnásobne potešila fanúšikov zlatom aj parastrelkyňa Veronika Vadovičová. S tromi zlatými, jednou striebornou a jednou bronzovou medailou sa stala našou druhou najúspešnejšou paralympioničkou z letných hier.

Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku