Začína sa neformálne zasadnutie Rady ministrov zodpovedných za konkurencieschopnosť (COMPET- časť výskum) – minister Plavčan predstavil najdôležitejšie témy

18.07.2016
     Minister Peter Plavčan v diskusii na TA3 vysvetlil význam a dôležitosť neformálneho zasadnutia Rady ministrov, na ktorom sa zúčastnia nielen európski politici, ale aj významní vedci z členských krajín EÚ. Hlavnými témami diskusií  budú podpora mladých výskumníkov a prepojenie vedy a výskumu stredných a malých podnikov, start-upov.
     Minister zdôraznil, že je potrebné vyhľadávať aj u mladých výskumníkov talenty, ktoré majú potenciál viesť výskum a nájsť spôsob, ako vhodne skĺbiť ich osobný a kariérny rast. Nielen Slovensko, ale celá  EÚ zápasí s odlivom talentovaných mladých výskumníkov mimo Európu a na túto situáciu musí reagovať. 
     Iniciatívou slovenského predsedníctva je vznik Bratislavskej deklarácie na podporu mladých výskumníkov. Tento dokument predstavia na tlačovej konferencii, na ktorej budú okrem slovenského ministra aj komisár EK pre vedu, výskum a inovácie Carlos Moedas a excelentní mladí vedci.
     Peter Plavčan taktiež spomenul úspechy slovenskej vedy. Akreditačná komisia na základe medzinárodných meraní identifikovala 37 slovenských vedeckých tímov, ktorých kvalita zodpovedá svetovej špičke. Aj preto je vyhľadávanie mladých talentov veľmi dôležité. TA36A to nielen vo vede. Každý má iné zručnosti, v ktorých môže vyniknúť. Objavovať talent od detstva bude v kompetencii školy a učiteľov, ktorí budú mať na to dostatok príležitostí, zdôraznil minister.
     I keď sa oficiálne začne rokovať v Redute zajtra, aj dnešok je pre účastníkov zasadnutia zaujímavý. V priestoroch SNG si môžu pozrieť skvosty slovenskej gotiky, ktoré patria k najhodnotnejším dielam vo svojej kategórii v celoeurópskom meradle. V ponuke je aj návšteva univerzitného vedeckého parku.
     Po diskusii sa minister Peter Plavčan stretol s mladými študentmi Detskej univerzity Komenského 2016, ktorí si v rámci svojho štúdia prišli pozrieť priestory televízie a odpovedal na viaceré ich otázky.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku