XXIV. zimné olympijské hry v Pekingu sa skončili, ďakujeme našim reprezentantom za ich výkony

Čínsky Peking sa stal prvým mestom, ktorý úspešne zorganizoval letné aj zimné olympijské hry. Na ZOH v Pekingu sa zúčastnila rovná päťdesiatka slovenských športovcov. Slovensku patrí po ukončení 109 disciplín celkové 21. miesto.

ilustračná foto

Úvodný ceremoniál a rozlúčka na Olympijskom štadióne „Vtáčie hniezdo“ sa niesla v znamení pandemických opatrení a diváci opäť chýbali. Celý svet verí, že to bola posledná športová akcia bez podpory z hľadísk. Na záverečnom ceremoniáli niesol slovenskú vlajku útočník úspešného bronzového hokejového tímu Peter Cehlárik. Slovensku patrí celkové 21. miesto zásluhou triumfu Petry Vlhovej v slalome a bronzu hokejistov.

Moje očakávania sa naplnili. Petra po 8. mieste v prvom kole dokázala, že je v tejto sezóne fenomenálna. Zvládla netradičný technický sneh v Číne, odolala obrovskému tlaku, a potvrdila výbornú formu. Ako som pred olympijskými hrami hovoril, neprítomnosť hráčov z NHL, vysoká kvalita našich mladých hráčov a vystrelená motyka nám priniesla prvú medailu pre hokej na OH,“ hovorí štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport, Ivan Husár.

Veľkým diplomatickým úspechom skončili olympijské hry aj pre našu strelkyňu Danku Bartekovú, ktorú členovia Medzinárodného olympijského výboru opäť prijali medzi seba počas sobotňajšieho 139. zasadnutia MOV v Pekingu. „Gratulujem Danke k tomuto ojedinelému úspechu a verím, že nás bude na pôde MOV dlhé roky úspešne zastupovať,“ zablahoželal Danke Bartekovej Ivan Husár.

Priestor na predstavenie sa na záverečnom ceremoniáli dostali aj organizátori najbližšieho zimného sviatku pod piatimi kruhmi. Tými budú v roku 2026 Taliani z Milána a Cortiny  d'Ampezzo. Leitmotívom podujatia podľa Talianov tak má byť symbióza medzi mestom a horským strediskom, vzdialeným od seba 400 km.

Športový program bude v Pekingu pokračovať XIII. Zimnými paraolympijskými hrami od 4. marca do 13. marca.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky