Vysokoškoláci si zmerajú sily na Svetovej zimnej univerziáde vo Švajčiarsku

  • Foto: TASR
  • Dátum: 17.11.2021

Viac ako tisícšesťsto vysokoškolských študentov – športovcov z päťdesiatich krajín sveta bude súťažiť v okolí švajčiarskeho Lucernu. Sily si zmerajú v desiatich rôznych športových disciplínach. 30. jubilejný ročník Svetovej zimnej univerziády organizuje medzinárodná športová organizácia FISU od 11. - 21. decembra 2021.

ilustračná foto

Pôvodne sa malo podujatie konať v januári 2021, ale v dôsledku pandémie bolo presunuté na december. Univerziáda je druhá najväčšia multišportová zimná udalosť na svete. „Slovensko vysiela 73-člennú delegáciu, v ktorej je až 45 športovcov,“ priblížil Ivan Husár, štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport. Rezort školstva zároveň finančne podporil Slovenskú asociáciu univerzitného športu sumou 480-tisíc eur. Časť z nej bola použitá aj pre Slovenskú výpravu Svetovej zimnej univerziády.

Reprezentovať nás budú v siedmich športoch: krasokorčuľovanie, ľadový hokej, alpské lyžovanie, biatlon, bežecké lyžovanie, lyžiarsky orientačný beh a snowboarding. Výborné druhé miesto sa pokúsia obhájiť slovenskí hokejisti zo Zimnej univerziády v Krasnojarsku 2019, na ktorej získali strieborné miesto za domácim výberom Ruskej federácie.

Podujatie sa bude konať v ôsmich mestách v okolí Lucernu. Priamo v meste Lucern sa uskutoční krasokorčuľovanie a rýchlostné korčuľovanie, v mestách Zug a Sursee ľadový hokej tímov žien a mužov, v Engelbergu snowboarding, freestyle lyžovanie a curling, v meste Stoos paralelné lyžovanie, v Lenzerheide biatlon a lyžiarsky orientačný beh, v St. Moritzi alpské lyžovanie a v meste Andrematt-Realp bežecké lyžovanie.

Otvárací ceremoniál sa bude konať 11. decembra v Lucerne v Univerziádnom parku, súčasťou ceremoniálu bude bohatý umelecký program a pochod športových reprezentantov z účastníckych krajín. Záverečný ceremoniál sa bude konať 21. decembra na hokejovom štadióne Bossard Arena v Zugu.

Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku