Navigácia

Vláda zrušila vysokú školu, minister Gröhling plánuje nový zákon

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR plánuje v budúcom roku predložiť nový zákon o vysokých školách. Na tlačovej konferencii po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Nový zákon by mal vytvoriť väčší tlak na kvalitu vysokých škôl na Slovensku.

Vláda SR dnes na návrh ministerstva školstva rozhodla o odňatí štátneho súhlasu s pôsobením súkromnej vysokej školy s názvom Akadémia médií, odborná vysoká škola mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave. Akadémia bola jednou z dvanástich súkromných vysokých škôl so štátnym súhlasom pôsobiť na území Slovenskej republiky. Oprávnenie pôsobiť ako súkromná vysoká škola získala v roku 2011, od roku 2016 však nemala študentov.

Ministerstvo školstva odporučilo vláde odňať Akadémii médií štátny súhlas pôsobiť ako vysoká škola z dôvodu porušení povinností, ktoré jej vyplývajú zo zákona o vysokých školách. „Získali sme všetky potrebné súhlasy od Rady vysokých škôl, Študentskej rady vysokých škôl a Slovenskej rektorskej konferencie, tým posledným súhlasom bol súhlas vlády a tým pádom táto vysoká škola zaniká,“ uviedol minister školstva B. Gröhling. Celkovo získalo v rokoch 2014 až 2016 vysokoškolský titul na tejto vysokej škole viac ako sto absolventov.

„Pre nás je to signál do budúcna, že sa chceme vysporiadať s kvalitou vysokých škôl. Tým nenaznačujem, že budeme rušiť vysoké školy, ale určite budeme tlačiť na ich kvalitu, aby sa diverzifikovali a v prvom kvartáli budúceho roku by sme chceli priniesť nový zákon o vysokých školách,“ vyhlásil minister B. Gröhling. O prípadnom zániku vysokých škôl či o tom, ktoré vysoké školy zaniknú by mal podľa neho rozhodovať predovšetkým záujem študentov o štúdium.

Okrem jedenástich súkromných vysokých škôl na Slovensku ďalej pôsobí aj dvadsať verejných a tri štátne vysoké školy. Ďalších päť zahraničných vysokých škôl má oprávnenie ministerstva školstva poskytovať na území Slovenskej republiky vysokoškolské vzdelávanie podľa právnych predpisov štátu ich sídla. Súčasný zákon o vysokých školách bol prijatý v roku 2002, odvtedy prešiel vyše päťdesiatimi novelizáciami.

FOTO – TASR


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky