Vláda prispeje na všetkých asistentov učiteľov, ktorých školy v tomto roku žiadali

09.09.2014
     Vláde SR sa na začiatku nového školského roka podarilo splniť požiadavky základných a stredných škôl na asistentov zdravotne postihnutých žiakov na 100 percent. Informovali o tom premiér Robert Fico a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Pellegrini na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Symbolicky tak odškrtli prvé z 15 opatrení sociálneho balíčka vlády na zlepšenie životnej úrovne ľudí.
      Podstatou opatrenia je štátnymi príspevkami pokryť všetky požiadavky na pedagogických asistentov v školách, ktorí pomáhajú učiteľom so zdravotne znevýhodnenými deťmi. V roku 2014 potrebujú školy podľa predsedu vlády dohromady 1 640 asistentov. "Uspokojujeme všetky požiadavky, ktoré sú dnes na vytvorenie takýchto pracovných miest," zdôraznil Fico s tým, že tento stav bude platiť aj v budúcom roku.
      Ako priblížil šéf rezortu školstva Peter Pellegrini, v roku 2013 požadovali zriaďovatelia škôl 1 399 asistentov učiteľa, pričom vláda dokázala finančne podporiť len 51 % z tohto počtu. "Vzhľadom na vývoj situácie a nárast počtu detí, ktoré sa snažíme aj napriek ich zdravotnému postihnutiu alebo nadaniu čo najviac integrovať do bežných kolektívov v rámci škôl, narástol počet potrebných asistentov až na 1 640 pre rok 2014," vysvetlil Pellegrini. Od začiatku roka bolo ministerstvo zo svojich zdrojov schopné zafinancovať len 736 takýchto úväzkov a v školách chýbalo 904 asistentov.
      Nedostatok asistentov sa podľa ministra podarilo vyriešiť v dvoch vlnách. K 1. septembru 2014 dostal rezort prostriedky v objeme dva milióny eur na 769 dodatočných asistentov a ďalších 350 000 eur zo štátneho rozpočtu má vykryť zostávajúcich 135 požiadaviek.
     "Rozpočet na rok 2015 je pripravený vykryť a udržať počet asistentov na minimálnej úrovni 1 640 a budeme reagovať aj na prípadnú požiadavku nárastu," skonštatoval Pellegrini. Zároveň vyčíslil, že celkovo pôjde na asistentov v tomto roku 8,09 milióna eur. Na jedného asistenta tak štát zvýši príspevok z pôvodných 7 200 na 7 800 eur ročne, ďalšie zdroje na jeho plat by mala nájsť škola.

Foto: TASR
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku