Víťaz Fyzikálnej olympiády sa chystá na Cambridge

  • Dátum: 18.04.2016
     Celoštátne kolo Fyzikálnej olympiády prinieslo milé prekvapenie. Všetkých 22 súťažiacich dosiahlo dosť bodov na to, aby sa stali úspešnými riešiteľmi, čo sa v histórii olympiády stalo po prvý raz.
    
Dejiskom celoštátneho kola 57. ročníka Fyzikálnej olympiády sa stala Banská Bystrica, kde sa v termíne 14. – 17. apríla 2016 stretlo 22 súťažiacich zo všetkých kútov Slovenska.
     „V Banskej Bystrici sme sa stretli s tými najlepšími žiačkami a žiakmi vo fyzike, akých pravdepodobne na Slovensku máme. Svedčí o tom aj fakt, že sme všetkým mohli odovzdať minimálne diplom úspešného riešiteľa. Ako ženu ma navyše teší aj to, že sa medzi desiatku víťazov dostalo aj dievča, čo v tejto oblasti nie je úplne bežné,“ hovorí Veronika Rosputinská z organizácie IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.
     Zlato si odniesol Martin Gažo zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia na Teplickej ulici v Bratislave, ktorý sa na celoštátne kolo Fyzikálnej olympiády dostal už tretí raz. „Minulý rok som bol tretí, teraz prvý. Som tu však už poslednýkrát, FO2016_3 (23)keďže som v oktáve,“ hovorí mladík, ktorý je už pred maturitou prijatý na prestížnu školu. „Keďže som prijatý na Cambridge v Anglicku, posnažím sa tam aj dostať.“
     Na druhom mieste skončil Peter Súkeník z Gymnázia, Veľká Okružná, v Žiline, ktorý priznal, že úspech v celoslovenskej konkurencii stojí nemálo prípravy. „Pravidelne sa zúčastňujem sústredení z Fyzikálneho korešpondenčného seminára, kde som sa naučil väčšinu svojich vedomostí. Okrem toho ma učili aj vysokoškoláci z "matfyzu" v Bratislave,“ hovorí maturant, ktorý v tomto roku súťažil aj na Matematickej olympiáde.
     Bronzovú medailu si vybojoval Jozef Lipták z Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici, ktorý je jedným z dvoch tretiakov, ktorí sa dostali do prvej desiatky. „Fyzike sa venujem dlhodobo, asi od siedmeho ročníka základnej školy. Na celoštátnom kole tejto olympiády som však prvý raz,“ priznáva gymnazista, ktorý na prípravu nemal veľa času, keďže súťažil aj na Matematickej olympiáde.
     Veľmi pozitívne hodnotí 57. ročník Fyzikálnej olympiády najmä predseda Slovenskej komisie FO, prof. Ing. Ivo Čáp, CSc.: „V tomto roku sme dosiahli mimoriadny výsledok – všetci riešitelia celoštátneho kola boli úspešní, čo sme tu ešte nemali, vždy bol aj niekto pod čiarou. Vlani to bol jeden, predtým ich bolo aj viac, niekedy to bola skoro polovica. Tento rok sa nám prvýkrát stalo to, že sa všetci dostali nad čiaru,“ hovorí s úsmevom.
     Prvá desiatka víťazov sa zúčastní výberového sústredenia, na ktorom sa určí päť žiakov, ktorí budú Slovensko reprezentovať na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde, ktorá sa bude tento rok konať vo Švajčiarsku. Do Estónska zas pocestujú vybraní súťažiaci na Olympiádu Európskej únie v prírodných vedách.
     Celoštátne kolo Fyzikálnej olympiády sa uskutočnilo na pôde Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Záštitu nad podujatím prevzali rektor UMB doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD. a dekanka FPV UMB doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD.. Organizátorom Celoštátneho kola Fyzikálnej olympiády bola IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Výsledkovú listinu nájdete na stránke www.olympiady.sk.
Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku