Navigácia

V Seredi otvorili výstavu o genocíde Rómov počas 2. svetovej vojny

     Vo štvrtok 8. augusta 2018 sa uskutočnila vernisáž výstavy „Genocída Rómov v období 2. svetovej vojny“ v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi, ktoré patrí pod SNM - Múzeum židovskej kultúry. Výstava je venovaná spomienke na udalosti, ktoré sa odohrali v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944, kedy pri likvidácii takzvaného „Cigánskeho tábora“ v Auschwitz-Birkenau nacisti zavraždili takmer tritisíc mužov, žien a detí.
     Výstava vznikla v Brne v Múzeu rómskej kultúry, ktoré ju do Serede zapožičalo. Vernisáže výstavy sa zúčastnili veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Joachim Bleicker, zástupkyňa veľvyslanectva USA Natasha Franceschi, druhý tajomník Maďarského veľvyslanectva Miklós Márvány, Riaditeľ Poľského inštitútu Jacek Gajewski a ďalší významní hostia.
     Za Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a šport SR sa zúčastnili Ján Hero a Katarína Blaščáková z kancelárie štátneho tajomníka Petra Krajňáka. Vo svojom príhovore Ján Hero poďakoval vedeniu Múzea holokaustu za vytvorenie priestoru, kde žiaci základných  a stredných škôl pri návšteve múzea sa budú môcť zoznámiť aj s históriou utrpenia Rómov spolu so všetkými obeťami zverstva voči ľudskému bytiu spôsobené v období nacistického Nemecka.
      Ďalej uviedol, že pre mladých ľudí je dôležité, aby poznali tieto udalosti, ktoré sú veľkým mementom v dejinách ľudstva a stálou výzvou pre zmenu správania, rozmýšľania a konania ľudí v dnešnom svete, nakoľko môžeme rozpoznávať v Európe, ale aj na Slovensku mnohé podobné prvky extrémistických prejavov, aké predchádzali 2.svetovej vojne.
     Múzeum holokaustu sprostredkuje informáciu o rozšírenom programe všetkým základným a stredným školám na začiatku školského roka 2019/2020. Prepožičanie výstavy pre toto múzeum bude trvať do konca októbra 2019 s tým, že Múzeum rómskej kultúry v Brne poskytlo ponuku, že by táto výstava mohla putovať i do iných miest na Slovensku ako aj do škôl.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky