Navigácia

V Košiciach zasadala Slovensko-poľská komisia humanitných vied

      V dňoch 28. – 29. 9. 2017 sa v Košiciach uskutočnilo jubilejné 20. zasadnutie Slovensko-poľskej komisie humanitných vied za účasti štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľgy Nachtmannovej.
     Už 20 rokov poľskí a slovenskí experti diskutujú o dôležitých témach pre obidva národy a štáty z oblasti jazykovedy, literatúry, histórie, politológie, kultúry, tradície či folklóru. Ich výsledkom sú o. i. spoločné publikácie o histórii Spiša a Oravy.
     Komisia tiež vydáva spoločné periodikum Kontakty, v ktorom nájdete zaujímavé články súvisiace s prácou komisie, rozhovory s poľskými a slovenskými expertmi, historikmi, prekladateľmi, ako aj recenzie najnovších kníh a vedeckých prác venovaných poľsko-slovenským záležitostiam. V súčasnosti na čele na poľskej strane stojí prof. dr hab. Joanna Goszczyńska a na slovenskej strane prof. PhDr. Marta Pančíková, CSc..
     Súčasťou tohtoročného zasadnutia bola vedecká konferencia Stredná Európa očami Poliakov a Slovákov, ktorá sa uskutočnila 28. 9. v hoteli Dalia v Košiciach. Zúčastnili sa jej hostia nielen z Poľska a Slovenska, ale aj z Maďarska.

Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky