Navigácia

V Bratislave ocenia osobnosti poradenstva, ktoré pomáhali deťom počas pandémie

Už po tretí raz bude Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie oceňovať Osobnosti poradenstva. Pôvodne malo byť oceňovanie súčasťou konferencie Dieťa v ohrození, ktorá sa však pre pandémiu presúva na obdobie, ktoré bude z hľadiska opatrení priaznivejšie.

logo VÚDPaP

„Práve pandémia nám ukázala, aké dôležité je upozorniť na poradenstvo a celý poradenský systém. Ľudia v ňom totiž našim deťom pomáhajú zvládať úzkosti, traumy, ťažké životné situácie ale aj izoláciu a následnú socializáciu po ich návrate do škôl,“ hovorí riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Janette Motlová. Podľa nej je poradenský systém v školstve jedným z najkľúčovejších podporných systémov, ľudia však väčšinou netušia, čo všetko prináša.


„Stretávame sa s tým, že mnohí nevedia, čo ľudia v poradenskom systéme robia a ako veľmi dokážu pomôcť učiteľom, rodičom a celej spoločnosti. Potrebujeme poznať tých, ktorí v našom systéme robia všetko pre to, aby pomoc prišla včas a aby sme mali deti čo najviac spokojné,“ uviedla Motlová.


Osobnosti poradenstva, ktoré nominovali ľudia z celého Slovenska, ocenia v režime OP 17. februára 2022 v Hoteli Tatra v Bratislave v piatich kategóriách ( Mladý talent poradenstva, Osobnosť poradenstva, Výnimočný prínos poradenského zariadenia v období pandémie (CPPPaP); Výnimočný prínos poradenského zariadenia v období pandémie (CŠPP), Špeciálne ocenenie MŠVVaŠ SR a Dlhodobý prínos v systéme poradenstva a prevencie 2021). Záštitu nad podujatím prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Podujatia sa zúčastní aj štátna tajomníčka ministerstva školstva pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávania Svetlana Síthová, ktorá v predchádzajúcom ročníku získala ocenenie Mladý talent poradenstva. „Oceňovanie osobností poradenstva a výnimočných poradní nám zajtra večer hľadáčik pozornosti nasmeruje na ľudí a odborníkov, ktorí svoje každodenné povolanie vnímajú ako životné poslanie. Nech sa motto ich práce, že prekážky nám prichádzajú do života preto, aby sme my zdolávali ich, nie naopak, stane mottom nás všetkých. Súčasná doba nám dokazuje že hrdinovia už nie sú iba na televíznych obrazovkách, ale mnohí aj za dverami poradní, kam prichádzajú deti, mladí ľudia a rodičia s ich trápením,“ vysvetľuje Svetlana Síthová, štátna tajomníčka pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie.


Oceňovanie, ktoré bude streamované na Facebooku Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, moderuje Kristína Tormová.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky