Univerziádu vo Vysokých Tatrách je možné sledovať na celom svete

24.01.2015
     Celkovo 390 športovcov z celého sveta sa dnes zíde vo Vysokých Tatrách na 27. svetovej zimnej univerziáde (SZU). Slávnostný otvárací ceremoniál sa začne o 18:00 h. Ako dnes počas tlačovej konferencie na Štrbskom Plese informoval Eric Saintrond, generálny sekretár Medzinárodnej federácie univerzitného športu (FISU), mediálne pokrytie športového podujatia je veľmi veľké. Sledovať ho je možné aj prostredníctvom internetovej televízie na stránke FISU.
     „Máme garantovaných 30 hodín priameho prenosu na Eurosporte a viac než 30 hodín v ruskej televízii a v kazašskej,“ povedal Saintrond. Mediálny záujem zo strany týchto krajín má podľa neho svoje opodstatnenie, pretože práve v roku 2017 a 2019 sa tam takéto podujatia uskutočnia.
     Na zimnej univerziáde v španielskej Granade sa zúčastní spolu viac než 2-tisíc športovcov zo 43 krajín, ktorí pochádzajú z viac ako 600 univerzít. Na Štrbskom Plese sa bude súťažiť v skokoch na lyžiach, v severskej kombinácii, v behu na lyžiach a v biatlone. Prezident FISU Claude-Louis Gallien označil Slovensko za ideálne pre organizáciu takéhoto podujatia. Vyzdvihol krásnu prírodu, veľmi dobré klimatické podmienky, vynikajúce ľudské zdroje a technické zázemie. 
     „Organizátori mali extrémne krátky čas na to, aby pripravili toto podujatie, rozhodovalo sa pred menej ako rokom. Myslím si, že napriek tomu pripravili v Osrblí, aj tu na Štrbskom Plese, veľmi dobré podmienky,“ uviedol počas konferencie Juraj Draxler, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR. Tretina účastníkov univerziády bude súťažiť na Slovensku. Športovci budú súťažiť v dňoch od 24. januára do 1. februára 2015 na Štrbskom Plese a v Osrblí.
     Podľa ministra to napomôže propagácii Tatier, Nízkych Tatier i celého regiónu. „Je to dôležité aj preto, že sa nám tu podarilo obnoviť infraštruktúru, ktorá tu je a ktorá bola vždy veľmi dobrá,“ dodal. Verí, že touto cestou sa aj v budúcnosti podarí do Tatier pritiahnuť viac mladých športovcov. Chcel by, aby sa podobné podujatia v Tatrách ešte opakovali. „Dôležitá je kontinuita, aby sme sa už dostali do povedomia, a aby nás intenzívne vnímali aj v iných športových asociáciách a federáciách. Potom sa nám podarí rozvíjať dobre cestovný ruch v tomto regióne a bude to veľmi dobré pre propagáciu krajiny ako takej,“ vysvetlil Draxler.
     Riaditeľ FISU pre zimné univerziády Milan Augustín uviedol, že pri organizovaní univerziády v Tatrách sa vychádzalo aj z predošlých skúseností a vedomostí. Toto podujatie sa na Slovensku uskutočnilo v minulosti už dvakrát, v rokoch 1987 a 1999. „Preto sme si boli istí, že ho budeme schopní zorganizovať aj po tretikrát,“ povedal.
     Celá zimná univerziáda sa pôvodne mala konať v španielskej Granade. Niektoré disciplíny však nakoniec presunuli na Slovensko, pretože španielsky región, v ktorom sa podujatie malo uskutočniť, sa nachádza v južnej časti, kde je teplejšie. Podľa prezidenta FISU Galliena boli ďalšími dôvodmi aj skutočnosti, že ide o národnú rezerváciu a na vybudovanie potrebnej infraštruktúry by organizátori museli spraviť zásahy, ktoré by neboli v súlade s pravidlami v národnom parku. Španielsko sa nachádza aj v ekonomickej kríze, a to podľa jeho slov ovplyvnilo rozdelenie organizovania univerziády do dvoch krajín.
 
Zdroj: SITA, Foto: TASR
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku