Týždeň francúzskeho filmu na Slovensku je príkladom dobrých vzťahov

24.03.2017
     Slávnostným otvorením a uvedením snímky Začať odznova v titulnej úlohe s Isabelou Huppertovou sa včera v Bratislave začal Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème.
     Prehliadku súčasného francúzskeho filmu pripravuje už po štvrtýkrát, v spolupráci s Film Europe Media Company, Francúzsky inštitút, s ktorým nadviazal spoluprácu pri príprave osláv výročia skončenia 1. svetovej vojny Štátny pedagogický ústav.
     Program tohtoročnej prehliadky francúzskych filmov tvorí 6 sekcií. Do Crème de la Crème Premiéryzaradili dramaturgovia 7 filmov. 150 miligramov (La fille de Brest) - film podľa skutočnej kauzy, v ktorej pneumologička odhalila nebezpečné účinky lieku a bojuje s významnou farmaceutickou firmou, ďalej povojnový príbeh mníšok z benediktínskeho kláštora v Poľsku, ktoré otehotneli po znásilnení vojakmi víťaznej Červenej armády Agnus dei (Les innocentes), drámu Mať sedemnásť (Quand on a 17 ans) o dvojici sedemnásťročných chlapcov, ktorých vzťah začína školskou šikanou, ale postupne sa vyvíja v krehké puto, sociálnu detektívku bratov Dardennovcov Neznáme dievča (La fille inconnue) s Adèle Haenel stvárňujúcou lekárku, ktorá odmietne po ambulantných hodinách ošetriť pacientku, ale keď neznáme dievča nájdu na druhý deň mŕtve, začne pátrať po jej vrahovi, provokatívnu aktuálnu snímku režiséra Bertranda Bonella Nocturama o skupine mladých teroristov, ktorí vykonávajú svoju misiu v nočnom Paríži, ďalej šokujúci, meditatívny a detailný obraz tvorivej i osobnej krízy Stáť pevne (Rester vertical) a už spomínaný film Začať odznova, ocenený Strieborným medveďom na minuloročnom Berlinále (L´avenir, r. Mia Hansen-Løve, 2016) o vysokoškolskej učiteľke filozofie Nathalie, ktorú jedného dňa opustí dlhoročný partner.
     „Týždeň francúzskeho filmu na Slovensku je príkladom dobrých vzťahov, ktoré sa postupne z oblasti kultúry a umenia rozširujú aj do iných spoločenských oblastí, ako je napríklad história, kde hľadáme spoločné dejinné prieniky. Mám na mysli konkrétne generála Milana Rastislava Štefánika, ktorého považujú za neoddeliteľnú súčasť svojich dejín tak Slováci, ako aj Francúzi. Napokon, na rokovaní v ŠPÚ podčiarkol túto skutočnosť  Radca pre vzdelávacie akcie, historický konzultant Misie 100.výročia prvej svetovej vojny Alexander Lafon,“ povedal po včerajšej bratislavskej premiére filmu Začať odznova riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku