Triatlonista NŠC Richard Varga môže získať miestenku na olympiádu ešte v tomto roku

21.07.2015
     Úspešný slovenský triatlonista Richard Varga dosiahol v uplynulých týždňoch vynikajúce výsledky, ktorými opäť potvrdil, že jeho kariéra je na vzostupe a ako 26-ročný patrí do svetovej špičky. O svojich ďalších plánoch hovoril na dnešnej tlačovej konferencii, ktorá sa konala na pôde Národného športového centra (NŠC).
     Už budúci týždeň odcestuje do Ria de Janeiro, kde bude testovať olympijskú trať. Čaká ho aj náročný záver prebiehajúcej sezóny, po ktorej by už mohol mať miestenku pod piatimi kruhmi vo vrecku.
    Úspešné obdobie člena NŠC odštartovalo na I. európskych hrách v Baku, kde obsadil piatu priečku. Medaila mu len tesne ušla aj na uplynulých ME v Ženeve, kde skončil na štvrtom mieste. Dobrý mesiac zakončil ôsmym miestom na pretekoch v rámci seriálu MS v Hamburgu. Vo svetovom rebríčku mu aktuálne patrí 15. priečka (1367 b), v spomínanom seriáli je o päť priečok nižšie (2666,35 b).
    "Som rád, že som opäť mohol skončiť v prvej desiatke a predĺžiť sériu pretekov po EH v Baku a Ženeve. Bol som veľmi dobre pripravený a cítil som, že by som mohol dosiahnuť historické umiestnenie. Urobil som však veľkú chybu pred cyklistickou traťou, keď som sa začal neskoro vyzúvať, nestihol som prekročiť povolenú čiaru a dostal som penalizáciu. Stálo ma to piate miesto. Mrzí ma, že som neposunul svoje osobné ale aj slovenské maximum. Robím krôčik po krôčiku, som rád, že sa zlepšujem," uviedol na tlačovej konferencii Richard Varga, ktorému tak stále chýba medaila z podujatia v elitnej kategórii.
     Po náročných týždňoch sa 26-ročný triatlonista zdrží doma na Slovensku len niekoľko dní. Už budúci utorok odcestuje do Ria de Janeiro, kde bude testovať pripravenú olympijskú trať pre budúcoročné preteky. Účasť na teste bude veľmi dôležitá najmä z hľadiska bodov v olympijskej kvalifikácii ale aj kvôli spoznaniu trate, ktorá má byť mimoriadne náročná a plná technických prekážok.
    Športové úspechy Richarda Vargu vyzdvihol aj riaditeľ NŠC Boris Čavajda. "Je to jeden z najúspešnejších polrokov našich športovcov. Získali sme 14 pódiových umiestnení a 16 ďalších do 10. miesta. Medzi týmito úspechmi je aj Rišo, spomínané 4. miesto bolo veľmi dôležité z hľadiska ďalšej podpory. Tento polrok mal progresívny, uplynulé tri preteky boli do 10. miesta. Propaguje tento šport a to je kľúčové. Jeho účinkovanie je výborné a veľmi perspektívne pred olympiádou v Riu. Verím, že ak to bude takto pokračovať, na olympiáde to môže vyzerať nádejne," uviedol Čavajda.

Zdroj: TASR
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku