Navigácia

T. Drucker: Najsilnejším motorom vedeckého bádania je nefalšovaná zvedavosť

Týždeň vedy a techniky na Slovensku, ktorý začal tento týždeň, pokračuje. Minister školstva Tomáš Drucker v rámci neho otvoril Festival vedy a techniky AMAVET 2023 (FVAT), ktorého súčasťou je už 26. ročník projektovej súťaže mladých vedátorov z celého Slovenska. Mladí nadšenci vedy a techniky postúpili z krajských kôl na celoslovenské finále do Bratislavy. Sú to predovšetkým stredoškoláci, ale okrem nich postúpili aj niektorí talentovaní žiaci zo základných škôl.

minister školstva, vedy, výskumu a športu Tomáš Drucker

Cieľom festivalu je podporovať a motivovať mladých ľudí k objavovaniu vedy a techniky. Podľa ministra školstva Tomáša Druckera je dôležité udržať a rozvíjať to, čo ľudí a spoločnosť posúva k objavovaniu nových vecí, k prehlbovaniu poznatkov a poznania sveta. Podľa jeho slov je tým práve zvedavosť. Vo svojom príhovore zároveň povzbudil žiakov k záujmu o vedu.

„Nenechajte si zobrať zvedavosť. Buďte zvedaví, pýtajte sa prečo. Nenechajte sa odradiť dospelými, ktorí nemajú čas, sú unavení alebo nepoznajú odpoveď. Zostaňte zvedaví a dokážete v živote úžasné veci,“ uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker.

Súčasťou festivalu je aj celoštátne finále súťaže mladých vedátorov, do ktorého postúpili tí najlepší z celého Slovenska - 97 súťažiacich so 73 projektami. Súťažiť budú o postup na svetové súťaže a prehliadky vedecko-technických projektov.

„Je skvelé, že na Slovensku máme mnoho šikovných mladých ľudí, ktorí sa neváhajú podeliť o výsledky a chcú diskutovať na vysoko odborné témy,“ zhodnotil minister.

Vyhodnotenie a vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční v piatok 9. novembra 2023.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky