Súťaž bola čistá, SAS nerozumie alebo klame

14.01.2014

     Strana Sloboda a solidarita na dnešnej tlačovej konferencii neváhala povýšiť nevedomosť nad pravdu. Preto vymenujeme len niekoľko kľúčových faktov dokazujúcich, že súťaž na národný program, ktorý sa týka aj tabletov, bola čistá. Nešlo o žiadnu diskrimináciu. Jej parametre boli posúdené pred samotným spustením.
     Súťaž ako celok bola posudzovaná formou ex-ante kontroly verejného obstarávania zo strany Riadiaceho organu operačného programu Informatizácia spoločnosti. Teda jej parametre boli posúdené pred jej spustením. Takto sme predišli prípadným problémom s Európskou úniou. Na základe tejto kontroly boli špecifikované podmienky súťaže, vrátane technických špecifikácii súťažených zariadení, teda aj tabletov, a to tak, aby boli nediskriminačné.
     Samsung Galaxy Note 10.1 bol uvedený na trh 6. augusta 2012 vo Veľkej Británii, Nemecku a ďalších krajinách. Na slovenský trh prišiel samozrejme neskôr. V súčasnosti je vo viacerých testoch vyhodnotený ako tablet č. 2, a to za platformou Apple iPad. Je to stále predávaný a podporovaný tablet, pričom vo svojej konfiguráci rozhodne nepatrí medzi zastaralé typy.
     V rámci tendra bola umožnená aj iná konfigurácia procesora, a to konkrétne aj dvojjadrové typy - nie je teda možné hovoriť o diskriminácii. Takéto procesory obsahujú všetky tablety na trhu. V rámci tendra sa neuvádza žiadny konkrétny typ procesora.
     Tablet je prevádzkovaný na platforme Android, ktorý je v súčasnosti najpoužívanejší operačný systém na platforme tabletov a smartfónov. Bolo možné zvoliť aj konfiguráciu na platforme Windows, nakoľko v oboch prípadoch ide o otvorené platformy. Ponúkané riešenie na uvedenej platforme umožňuje otvárať a zdieľať obsah vytvorený na platforme MS Windows. Zároveň umožňuje prenos súborov medzi zariadeniami. Na externe ukladanie dát používa ekvivalenty súborov systém vyvinutý a patentovaný spoločnosťou Microsoft.
     V čase súťaže boli na trhu napr. aj tieto tablety: Samsung Note 10.1, Microsoft Surface pro, Lenovo Thinkpad tablet 2, Prestigio Multipad note 10, Toshiba Excite write series, Asus Vivotab, Acer Iconia w7p, w5p, ako aj viaceré modely značky Sony.
     Záverom je, že súťaž bola čistá a SaS buď nerozumie alebo vedome klame.

Michal Kaliňák
hovorca ministra

 
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku