Štyri bronzové a jednu striebornú medailu si odnášajú mladí biológovia z Medzinárodnej biologickej súťaže

  • Foto: IUVENTA
  • Dátum: 28.07.2021

Poznáme mená víťazov Medzinárodnej biologickej súťaže (IBO). Nadšenci tejto prírodnej vedy si svoje sily a vedomosti zmerali v dištančnej súťaži organizovanej z Lisabonu ešte v júli. Napriek silnej konkurencii Slovensko získalo niekoľko bronzových umiestnení. Správa o striebornej medaile za vedecký projekt zas prišla z amerického Rochesteru.

Ocenení z Medzinárodnej biologickej súťaže

IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže opäť organizačne pomohol so súťažou mladých biológov. Medzinárodná súťaž pozostávala z dvoch testov, teoreticko-praktického a teoretického. To, že sa súťažiaci dobre pripravovali, potvrdzuje aj skutočnosť, že všetci štyria získali bronzové medaily.

Ocenení boli: Matúš Leng, Gymnázium P. J. Šafárika, Rožňava, Nikolaj Šutý, Gymnázium J. Francisciho-Rimavského, Levoča, Ján Plachý, Gymnázium V. B. Nedožerského, Prievidza a Paulína Vicenová, Spojená škola, Novohradská 3, Bratislava.

Hlavnou koordinátorkou bola Miroslava Slaninová z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Medzinárodným výstupom projektovej časti Biologickej olympiády bol 10. ročník GENIUS Olympiad. Ten bol organizovaný dištančne z Rochesteru, USA. Účasť na súťaži zabezpečovali Marcela Adamcová z Fakulty prírodných vied UMB v Banskej Bystrici a Blanka Lehotská z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Zaslaný súťažný projekt prešiel dvoma kolami hodnotenia. Náš reprezentant a žiak Gymnázia z Dubnice nad Váhom, Matúš Litvín, za svoj projekt „The influence of bacteriophages on biofilm formation and degradation in Escherichia coli strains“, v kategórii veda, získal striebornú medailu.

 

Všetkým súťažiacim gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu Slovenska.
Horizont Európa HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku