Navigácia

Stretnutie mládežníckych parlamentov: záleží nám na našich mestách a máme odvahu meniť veci k lepšiemu

Prebehlo prvé zo série online stretnutí členov mládežníckych parlamentov z celého Slovenska. Stretnutia, ktoré organizovala IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s Petržalským mládežníckym parlamentom sa zúčastnilo dvadsať mladých ľudí z mládežníckych parlamentov z Bardejova, Kysuckého Nového Mesta a Bratislavy - Petržalky.

logo IUVENTA

Účastníci diskutovali o tom, ako najlepšie zapojiť mladých ľudí do dobrovoľníctva, rozhodovania v svojom meste, ale venovali sa aj otázke potrebnej podpory mládežníckych parlamentov zo strany samosprávy, či štátu.

Podpora participácie mladých ľudí patrí medzi dlhodobé priority IUVENTY - Slovenského inštitútu mládeže a práve mládežnícke parlamenty sú považované za jednu z dôležitých foriem zapájania mládeže do verejného života. Ich členmi bývajú najmä motivovaní mladí ľudia, ktorí na úrovni miest a obcí môžu výrazne pomôcť pri ich rozvoji.

Na Slovensku je založených niekoľko desiatok mládežníckych parlamentov, mnohé však existujú iba formálne. “Najdôležitejšie je, aby začali mládežnícke parlamenty intenzívnejšie komunikovať navzájom a aj so samosprávou. Potrebujeme ukázať, že mladí ľudia majú energiu, chuť a dokážu zlepšovať veci okolo seba. Mládežnícke parlamenty by nemali byť vnímané len ako servisné organizácie pri organizovaní podujatí. Mali by byť plnohodnotne zapájané do tvorby mládežníckej politiky v mestách a obciach," upresnil Milan Polešenský, regionálny koordinátor IUVENTY - Slovenského inštitútu mládeže.

Každý z mládežníckych parlamentov, ktorý sa zúčastnil prvého stretnutia má za sebou vlastnú históriu, podmienky a zameriava sa na inú činnosť. Cieľom stretnutia bolo zoznámenie sa, prepojenie, vzájomné zdieľanie a inšpirácia angažovaných mladých ľudí z troch kútov Slovenska. “Veľmi sa teším, že takéto online stretnutie prebehlo. Bolo to prijemne, motivačné a zábavné. Myslím, že je to skvelý štart do spolupráce medzi mládežníckymi parlamentmi a celkovo témou participácie na Slovensku,” povedal Lukáš Hrošovský, predseda OZ SYTEV a člen komisie školstva a mládeže pre mestskom zastupiteľstve v Kysuckom Novom Meste.

"Stretnutie nebolo prínosné len pre novovzniknuté parlamenty, ale aj pre nás ‘skúsenejších’. Som rád, že môžeme byť inšpiráciou pre ďalšie mládežnícke parlamenty a verím, že do budúcna pomôžeme kolegom z iných miest nadviazať aj medzinárodné partnerstvá," domnieva sa Marek Michalov, podpredseda Mladý Bardejov.

Časť stretnutia bola venovaná diskusii o tom, akú podporu by mládežnícke parlamenty potrebovali od štátu a samosprávy aby mohli čo najlepšie pomáhať pri rozvoji svojej obce alebo mesta: "Je veľa vecí, ktoré by nám pomohli, v prvom rade by sme však potrebovali, aby v nás dospelí ľudia verili, počúvali nás a otvorili nám brány," doplnila  Sabina Dúbravová z Petržalského mládežníckeho parlamentu.

„Podobné stretnutia budú pokračovať aj naďalej a veríme, že posunieme spoluprácu mládežníckych parlamentov, miest a obcí zasa o krok ďalej,“ uzatvoril Milan Polešenský, regionálny koordinátor IUVENTY - Slovenského inštitútu mládeže.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky