Stavba a programovanie robotov z lega sa teší obľube bystrických žiakov

22.01.2015
      Centrum vedecko - technických informácií SR, zložka Školské výpočtové stredisko Banská Bystrica, organizuje i tento rok regionálne kolo súťaže robotov, FIRST LEGO league na Slovensku. Počas dnešného dňa tak viac ako 130 žiakov základných a stredných škôl z Banskej Bystrice a okolia predvedie dospelým, akými spôsobmi sa deti chcú a potrebujú vzdelávať.
     „Súťaže sa naši žiaci zo Základnej školy Trieda SNP 20 v Banskej Bystrici zúčastnia už po piatykrát. Súťaž je pre nich zábavou, ale zároveň učením sa. Chcú byť neustále lepší v programovaní, návrhu a vytváraní robotov,“opisuje nadšenie žiakov o súťaž Gabriel Stach, učiteľ informatiky, ktorý pripravuje a vedie družstvo posledné štyri roky.
     Téma súťaže pre tento ročník je - World Class - Learning Unleashed - Učíme sa bez hraníc a do zajtrajšieho regionálneho kola, ktoré sa uskutoční v Spojenej škole v Banskej Bystrici, sú prihlásené aj tímy zo Zvolena, Dobrej Nivy, Kláštora pod Znievom, Lovinobane, Lučenca, Banskej Bystrice, Trstenej, Fiľakova, Banskej Štiavnice, Turčianskych Teplíc, Liptovskej Sielnice a Nových Zámkov.
      „V regionálnom kole žiaci súťažia v tímoch. Ich úlohou bude poskladať a naprogramovať robota z robotických stavebníc LEGO, ktorý vyrieši náročné úlohy na ihrisku FLL. Turnaj pozostáva zo štyroch rovnocenne hodnotených častí, a to Robot-Design, Robot-Game, prezentácia výskumného projektu a tímová práca“, približuje Monika Vozárová z CVTI SR.
      Súťaž FIRST LEGO league je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 10-16 rokov. Každoročne sa jej zúčastňujú desaťtisíce detí na celom svete, pričom najlepšie tímy postupujú do ďalších - semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival.
      V rámci tohto ročníka sa už súťažilo v Žiline, Žiari nad Hronom a Bratislave. Posledné regionálne kolo FLL sa uskutoční zajtra 23. 1. 2015 v Košiciach.
     Viac informácií o súťaži nájdete na http://www.fll.sk/fll2014.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku