Štátny tajomník Jozef Gönci prijal šprintéra Jána Volka a jeho tím

12.03.2019
     Čerstvého halového majstra Európy v behu na 60 metrov Jána Volka a jeho tím prijal včera na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR štátny tajomník pre šport Jozef Gönci. Cieľom stretnutia bolo systémová podpora nášho úspešného športovca aj súvislosti s nedávno medializovanými informáciami.
     Štátny tajomník v úvode zablahoželal Jánovi Volkovi i jeho osobným trénerom Nadi Bendovej a Róbertovi Kresťankovi k úspešnej reprezentácii Slovenska na atletických halových majstrovstvách Európy 2019 Glasgowe, na ktorých získal pre našu krajinu historické zlato v behu na 60 m.
     „Tento veľký úspech si ministerstvo školstva vysoko cení a verí, že zároveň bude veľkou motiváciou pre mladých adeptov atletiky“,uviedol štátny tajomník Jozef Gönci.
     Vzhľadom na medializované informácie o strate štátnej podpory pre Jána Volka v roku 2020 išlo najmä o vyjasnenie si vzájomných postojov. Štátny tajomník Jozef Gönci uviedol, že športovec, akým je Ján Volko, bude vzhľadom na platnú legislatívu v oblasti športu stále štátnu podporu bez ohľadu na to. či je alebo nie je členom tzv. Top tímu. Tento projekt je v systéme slovenského športu od OH 2000 v Sydney a je zameraný najmä na podporu športovcov smerom k olympijským hrám. V roku 2019 sú po prvýkrát poskytované vybranej skupine športovcov Top tímu aj finančné prostriedky, ktoré môžu cielene využiť pre svoje realizačné tímy.
     Ján Volko a jeho tím majú zabezpečenú podporu aj prostredníctvom štátneho príspevku Slovenskému atletickému zväzu a tiež z materského Športového centra polície, ktoré spadá pod rezort vnútra. Ako informoval štátny tajomník Jozef Gönci, kritériá pre poskytovanie príspevku športovcom zaradeným do zoznamu športovcov Top tímu na rok 2019 boli predmetom diskusie aj na Športovej rade Slovenského olympijského a športového výboru, v ktorej má zastúpenie široký okruh športových odborníkov v rôznych športoch. Ide o živý materiál, ktorý sa upravuje každoročne so snahou, aby čo najlepšie reagoval na moderné trendy v športe.
     Obe strany sa zhodli na potrebe nastavenia systému podpory špičkových reprezentantov do takej podoby, aby sa nemuseli zaoberať finančnými otázkami na svoju prípravu a svoj tím a mohli sa plne sústrediť na športové aktivity.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku