Stanovisko ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Jána Horeckého k udalosti dňa 12. 10. 2022

budova MŠVVaŠ SR

„Včerajšie udalosti ma veľmi zasiahli. O to viac, keď som sa dozvedel, že boli výsledkom ľudského nepriateľstva. Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým pozostalým, rodinám a priateľom obetí tohto nepochopiteľného aktu zloby.

Nenachádzam slov, ktoré by mohli vyjadriť moje pocity. V dejinách ľudstva máme príkladov zla viac než dosť. To už zmeniť nedokážeme. Čo však ovplyvniť vieme, je dnešok a naša budúcnosť. Prosím nás všetkých, buďme k sebe ľudskí, akceptujme sa všetci navzájom a prestaňme sa ako spoločnosť polarizovať. Len tak sa dokážeme pohnúť dopredu.

Včerajšia tragédia nás zasiahla o to viac, že doteraz sa nám podobné incidenty zdali veľmi vzdialené, poznali sme ich len z médií. Dnes vieme, že sa nás to týka všetkých. Každý jeden z nás môže prispieť k zlepšeniu spoločnosti.

Zároveň by som rád zdôraznil, že ak sa niekto chce o svojich pocitoch porozprávať, nie je na to sám. K dispozícii sú odborníci na tiesňových linkách, pripravení pomôcť, poradiť alebo aj len vypočuť. Obrátiť sa môžete napríklad aj na VÚDPaP na potrebujem-poradit@vudpap.sk.

Prosím aj kolegov, pedagogických pracovníkov v školách, rodičov, kamarátov a blízkych, rozprávajme sa so svojimi žiakmi, deťmi a kamarátmi a vnímajme ich postoje a traumy. V škole, ktorú navštevoval útočník, bol zriadený intervenčný tím na pomoc ostatným spolužiakom.

Na prejav našej sústrasti sme na ministerstve vyvesili čiernu vlajku.“


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky