Stanovisko ministerstva školstva k problematike platov učiteľov a zmien v rezorte školstva

     Minister školstva Peter Plavčan od nástupu do funkcie ponúka učiteľom spoluprácu na rozvoji slovenského školstva a na riešení problémov, vrátane nedostatočného financovania, ktoré ho dlhodobo trápia. Zároveň zdôrazňuje, že každý má právo na prezentáciu svojich názorov, ale aj zodpovednosť za dôsledky svojich činov. Niektorí zástupcovia učiteľov, zďaleka však nie všetci, sa sústreďujú vo svojich prejavoch výlučne na problém zvyšovania finančných prostriedkov do školstva, a to najmä na zvyšovanie platov, pričom riešenie všetkých ostatných problémov pokladajú za druhoradé a prakticky odmietajú o nich aj diskutovať.
     Minister Plavčan po schválení programového vyhlásenia vlády verejne vyhlásil, že sumy v ňom garantované považuje za nevyhnutné minimum, a že sa bude snažiť ich zvýšiť v maximálnej možnej miere. Bez ohľadu na to, či sa niektorá skupina vyhráža alebo nevyhráža štrajkom, objektívne sa nedá urobiť viac ako spolupracovať s akademickou a školskou komunitou na príprave a plnení konkrétnych úloh a stále sa snažiť o zabezpečenie postupného zvyšovania finančných prostriedkov do školstva v rámci možností ekonomickej reality.
     Plánované zvýšenie platov učiteľom v regionálnom a vysokom školstve v rokoch 2016-2020 predstavuje celkový nárast (vrátane 4 % valorizácie na začiatku roku 2016) o 31,3 %, čo bude stáť štátny rozpočet 1,084 mld. eur. Ak sa podarí zvýšenie platov o 6 % aj v roku 2017, bude mať toto opatrenie na konci roka 2020 dopad na štátny rozpočet v podobe 1,441 mld. eur.
     V tomto prípade by platy učiteľov a odborných zamestnancov celkovo stúpli do konca volebného obdobia o takmer 40 % (39,2 %).
 
Skočiť na začiatok stránky