Navigácia

Slovenský úspech na svetovej súťaži vedeckých talentov Intel ISEF 2017

     Mladým slovenským vedcom sa opäť podarilo veľký úspech. Sedemnásťroční Miriam Feretová a Samuel Smoter z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove získali na najprestížnejšej projektovej súťaži na svete Intel ISEF 2017 vynikajúce druhé miesto. V kategórii Animal Sciences uspeli so spoločným projektom Prírodné éterické oleje v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor.
     V kalifornskom Los Angeles súťažilo v dňoch od 14. do 19. mája 2017 spolu 1 800 súťažiacich v 17 kategóriách z viac ako 70 krajín sveta. Miriam a Samuel tam okrem druhého miesta získali aj špeciálne ocenenie Special Awards a cenu od China Association for Science and Technology (CAST) s finančnou odmenou. Osobitou súčasťou ocenenia je i pomenovanie asteroidov ich menami.
     „V stredu nás čakal najdôležitejší bod celej výpravy - Judging Day, kedy nás navštívilo 11 porotcov z Grand a aj zo Special Awards Comitee. S naším projektom sme súťažili v Animal Sciences a zároveň sme boli v tejto kategórii jediní Európania. Vo štvrtok bol Public Day a pri našej prezentácii sa zastavilo približne 60 ľudí, s ktorými sme viedli neskutočne zaujímavé debaty o našom projekte. Celá súťaž bola neuveriteľným a nezabudnuteľným zážitkom. Spoznali sme tu množstvo nových ľudí a teraz už našich kamošov z celého sveta. Slovami sa ani nedá opísať, čo všetko sme zažili,“ uviedli mladí vedci po návrate domov.
     Výsledky ich bádania sú dobre využiteľné aj v praxi. Éterické oleje sú koncentrované prchavé silice, ktoré sa získavajú z rastlín a niektoré môžu mať antibakteriálny, repelentný alebo antiparazitárny účinok. Cieľom ich práce bolo zistiť práve repelentný účinok na kliešťov druhu Dermacentor reticulatus (pijak lužný).
     Miriam Feretová a Samuel Smoter si účasť na Intel ISEF 2017 vybojovali na celoslovenskom kole súťaže Festival vedy a techniky AMAVET. Obaja boli pritom úspešní už v minulom roku, keď ako šestnásťroční stredoškoláci získali s individuálnymi projektmi prvý svetový úspech v podobe dvoch bronzových umiestnení na prestížnej celosvetovej projektovej súťaži I-SWEEEP, International Sustainable World (Energy, Engineering & Environment) Project Olympiad v Houstone, štát Texas v USA.
     Spoločný projekt v tomto roku na Intel ISEF prezentovali aj Dominika Gáborová a Juraj Vasek. Ich projekt Meranie kvality spánku pomocou Xiaomi Mi Band 1S tentokrát nezískal ocenenie poroty, ale už účasť na najprestížnejšej celosvetovej súťaži mladých vedcov je veľkým úspechom pre slovenských stredoškolákov. Aké sú dojmy Juraja?
     „Aj keď sme nakoniec nič ďalšie nevyhrali, súťaž celkovo dopadla nad moje očakávania. Od začiatku s nami veľmi milo a profesionálne zaobchádzali. Všade vládla super atmosféra a organizátori nám dávali jasne najavo, že už účasť tu je výhrou. Nechýbal ani nabitý program, popri ktorom som stretol aj veľa zaujímavých ľudí a získal aj pár dobrých priateľov. Celý program bol sprevádzaný množstvom zaujímavých vedeckých prednášok, od hodnotenia projektov, cez vysvetľovanie základov štatistiky pomocou balíčkov lentiliek, až po publikovanie vedeckých článkov. Na projekt boli dobré ohlasy a porotcovia boli tiež v danej problematike veľmi skúsení. Sem-tam sa opýtali na plány do budúcna, prípadne navrhli smer, kde by sa dalo pokračovať alebo ako projekt speňažiť. Z Intel ISEF-u som si odniesol veľké množstvo skúseností, inšpirácie a vedeckých poznatkov z prvej ruky.“


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky