Slovensko získalo na 50. ročníku Medzinárodnej fyzikálnej olympiády tri medaily

23.07.2019

     Ani na jubilejnom 50. ročníku Medzinárodnej fyzikálnej olympiády (MFO) neobišli slovenskí zástupcovia naprázdno. V konkurencii takmer 360 rovesníkov zo 78 krajín sveta získali pre Slovensko dve strieborné a jednu bronzovú medailu.
     Medzinárodná fyzikálna olympiáda sa v tomto roku konala v izraelskom Tel Avive v dňoch 7. – 15. júla 2019, pričom podujatie organizačne zabezpečila Univerzita v Tel Avive. Slovenské farby reprezentovali piati študenti: Jonáš Dujava zo SPŠ elektrotechnickej v Prešove (strieborná medaila), Róbert Jurčo z Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne (bronzová medaila), Emil Lelák z Gymnázia J. A. Raymana v Prešove, Ronald Doboš z Gymnázia na Poštovej 9 v Košiciach (strieborná medaila) a Marcel Polák z Gymnázia J. Hollého v Michalovciach.
     Celkovo bolo na MFO udelených 34 zlatých, 66 strieborných a 101 bronzových medailí a tiež čestné uznania, ktorými komisia ocenila 50 účastníkov.
      Podľa slov vedúcich výpravy prof. Ing. Iva Čápa, CSc. a PaedDr. Ľubomíra Konráda boli teoretické i experimentálne úlohy v jubilejnom ročníku veľmi náročné. Zisk dvoch strieborných a jednej bronzovej medaily preto možno v slovenských podmienkach považovať za vynikajúci úspech.

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku