Slovensko sa intenzívne pripravuje na 8. ročník EuroSkills 2023

EuroSkills 2023 sa uskutoční v budúcom roku 5. – 9. septembra v poľskom meste Gdansk v AMBEREXPO ako jedno z výnimočných podujatí za účasti viac ako 600 mladých šikovných profesionálnych odborníkov z 31 členských krajín. Majstrovstvá Európy v približne 50 rôznych zručnostiach a povolaniach budú zahŕňať zaujímavé súťaže a ukážky za podpory odborníkov z firiem. Slovensko prihlásilo k nominácii jedenásť profesií.

logo ŠIOV

Aby bola účasť zavŕšená úspechom reprezentácie, intenzívna príprava odštartovala už teraz. Naši talentovaní stredoškoláci sa oboznamujú s náročnými podmienkami súťažných zameraní pod dohľadom expertov v profesii floristika, mechatronika, elektronika, grafický dizajn, web developer, chladiaca a klimatizačná technika, kuchár, murár, maliar, kaderník a mobilná robotika.

Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) v spolupráci s 11 odbornými expertami z hospodárskej praxe, ktorí sú členmi pracovnej/výberovej skupiny po splnení podmienok Skills Slovakia nominujú 14 súťažiacich. 

Podujatie bude sprevádzať celý rad programov pre študentov, mládež a verejnosť. Očakáva sa účasť 100 000 návštevníkov z celého Poľska a zahraničia. Žiaci základných škôl sa pozrú priamo cez rameno najlepších mladých v profesiách z celej Európy alebo si vyskúšajú svoje schopnosti a talent na staniciach „Vyskúšajte si zručnosti“ čo bude príležitosťou zažiť kariérnu orientáciu interaktívnym a vzrušujúcim spôsobom. Súčasťou bude aj špeciálny program pre odborníkov, konferencie, semináre a prednášky.  

EuroSkills je centrálnou pákou proti nedostaku kvalifikovaných pracovníkov. Poslaním hnutia WorldSkills je zvýšiť profil a uznanie kvalifikovaných ľudí a ukázať, aké dôležité sú zručnosti pri dosahovaní ekonomického rastu a osobného úspechu. Jedinečné podujatie podporuje vzdelanie, rozvoj zručností a ekonomickú prosperitu všetkých zapojených krajín Európy.

Účasť slovenského tímu podporuje Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý je členom a partnerom Worldskills od roku 2008.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky