Slovensko má po sto dňoch o čosi lepšie školstvo

  • Dátum: 26.06.2020

Otvorenie učebnicového trhu, historicky prvé rozhodnutie ministerstva školstva v rómskom jazyku či novela zákona o financovaní športu. Novému vedeniu ministerstva školstva sa podarilo už počas prvých sto dní od nástupu do úradu presadiť viaceré dôležité zmeny.

Realizácia týchto opatrení je o to pozitívnejšie, že ich ministerstvo pripravovalo súbežne s opatreniami na ochranu pred pandémiou koronavírusu či vyrovnávanie sa s jej dopadmi. „Dokázali sme za nula euro v priebehu štyroch dní spustiť portál Učíme na diaľku, ktorý bol naozaj nápomocný, pretože zjednotil informácie a databázy, ktoré využívali učitelia a odpovedať na ich otázky,“ pripomenul prvé kroky v rezorte minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling na tlačovom brífingu.

Vďaka ďalším realizovaným zmenám si základné školy už toto leto môžu vyberať prvé učebnice slobodne, čím sa Slovensko zaradilo medzi moderné krajiny Európskej únie s otvoreným učebnicovým trhom. Ministerstvo vyčlenilo na príspevok pre školy na učebnice historicky najvyššiu sumu 11,4 milióna eur. Zároveň rokuje s ministerstvom financií o uvoľnení ďalších financií na tento účel.

Tím pod vedením štátneho tajomníka Ľudovíta Paulisa opäť rozbehol zamrznutý projekt premeny Slovenskej akadémie vied na verejnoprávne inštitúcie, ktorá umožní vedcom lepšiu spoluprácu s biznis sektorom. Štátna tajomníčka Monika Filipová pracuje na odvrátení hroziacej žaloby Európskej komisie pre segregáciu Rómov, ktorú rezort zdedil po predošlých vládach. Štátny tajomník pre šport Ivan Husár a jeho kolegovia pripravili pre športovcov výzvy, v rámci ktorých sa môžu uchádzať o 1,7 milióna eur na organizáciu športových podujatí. Tie museli byť dlhé mesiace odkladané z dôvodu prevencie a ochrany pred koronavírusom.

Okrem už dosiahnutých cieľov ministerstvo školstva pracuje na novom zákone o vysokých školách, plánuje rozširovať otvorený učebnicový trh na vyššie ročníky škôl, pripravuje úpravu zákona o športe a ďalšie legislatívne zmeny školského zákona, ktoré vychádzajú z potrieb praxe a škôl.

„Viete, že sme veľmi ambiciózni a ja otvorene hovorím o zmenách, ktoré by mali nastať v rámci vysokých škôl, ale musíme to zodpovedne priniesť, aby sme opäť o pol roka nemenili zákon, takže v prvom kvartáli roku 2021 budeme prinášať nový zákon o vysokých školách,“ podčiarkol minister B. Gröhling.

Videozáznam z tlačového brífingu ministra školstva B. Gröhlinga nájdete na tejto adrese.

FOTO – TASR

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku