Navigácia

Slovensko bodovalo na XI. ročníku Medzinárodnej olympiády v nemeckom jazyku

Starobylé mesto Drážďany, ktorého história podľa písomných záznamov presahuje 800 rokov, malo byť dejiskom významného podujatia – XI. ročníka Medzinárodnej olympiády v nemeckom jazyku (Internationale Deutscholympiade - IDO). Hoci si účastníci neužili atmosféru tohto mesta a súťaže naživo, organizátori Medzinárodná asociácia učiteľov nemeckého jazyka a Goethe Institut v Drážďanoch, sa rozhodli priblížiť ju usporiadaním inovatívnej digitálnej formy súťaže v termíne 3. – 7. 8. 2020. Študenti súťažili z pohodlia domova po splnení požiadaviek na technické vybavenie zabezpečujúce čo najvyššiu objektivitu súťaže. Jedenásty ročník IDO s heslom „Zostaňte doma, IDO príde k vám“ odštartoval 3. augusta 2020 živým vysielaním dostupným pre širokú verejnosť, ktoré prebiehalo celosvetovo v určenom čase každý deň.

Slovenskú republiku v kategórii B2 reprezentovali dve talentované dievčatá, ktoré sa pravidelne zúčastňujú na Olympiáde v nemeckom jazyku na národnej úrovni a dosahujú vynikajúce výsledky: Beáta Kovarčíková (Gymnázium H. Selyeho, Komárno) a Hannah Gilan (Gymnázium, Golianova 68, Nitra). Hannah sa na IDO podarilo získať bronzovú medailu.

Na XI. ročníku Medzinárodnej olympiády v nemeckom jazyku si meralo sily 131 mladých ľudí vo veku 14 – 17 rokov zo 67 krajín celého sveta. Súťažilo sa v troch kategóriách (A2, B1, B2), pričom v každej kategórii boli udelené prvé tri miesta. Deviati medailisti získali hlavnú cenu – jazykový pobyt v Drážďanoch v roku 2021. V danom kontexte je zisk bronzovej medaily naozaj významným úspechom.

Účasť a úspech na medzinárodnej súťaži sú jednak výsledkom talentu a práce na ňom zo strany žiakov, jednak za to vďačíme pedagógom, ktorí svojich zverencov odborne viedli a venovali im svoj čas (V. Civáňová, Nitra a E. Szénássy, Komárno). Nemalý podiel na príprave žiakov má aj predsedníčka Celoštátnej odbornej komisie ONJ PhDr. Helena Hanuljaková (Jazyková škola, Palisády 38, Bratislava), ktorá viedla online sústredenie pred súťažou a zabezpečovala komunikáciu s organizátorom súťaže.

Napriek dištančnej forme súťaže si organizátori dali záležať nielen na úlohách, ktoré boli individuálneho i tímového charakteru, ale tiež na kultúrnom a spoločenskom obsahu. Online koncerty, prehliadky pamiatok, cezhraničné výmenné formáty alebo zaujímavé workshopy boli neoddeliteľnou súčasťou podujatia. Vysielania v rámci programu čakali účastníkov každý deň v dvoch skupinách časových pásiem „EAST“ a „WEST“, pričom každá skupina pozostávala z ďalších časových pásiem pre jednotlivé krajiny. Mladí ľudia si napriek veľkej vzdialenosti našli i kamarátov, takže IDO naplnilo aj svoj spoločenský a socializačný potenciál.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky