Slovenská výskumníčka na simulovanom Marse v americkom Utahu

30.01.2014
     Na unikátnej astronautickej expedícii šiestich špičkových expertov vedy a techniky na simulovaný Mars v americkom štáte Utah zastupuje Slovensko mladá výskumníčka Michaela Musilová. V náročnej medzinárodnej konkurencii sa jej podarilo presadiť do prestížneho medzinárodného projektu spolu s kolegami z Veľkej Británie, Kanady, Malajzie a Indie.
     Posádka sledovaná kamerami vykonáva v simulovaných podmienkach vo vysokých nadmorských výškach americkej púšte rôzne druhy výskumu významného vo vzťahu k Marsu, súčasťou ktorého sú aj terénne práce v astronautických skafandroch.
     Výskumníčka tímu, astrobiologička Michaela Musilová je doktorandkou Bristolskej univerzity vo Veľkej Británii. V Marťanskej  púštnej výskumnej stanici (MDRS – Mars Desert Research Station) pracuje okrem iného aj na vlastnom experimente, z výsledku ktorého vyplynie, či ľudia budú môcť cestovať na Mars a dlhodobo tam aj žiť.
     Výskumný tím absolvuje psychologické, zdravotné a diétne experimenty pripravené vedcami z celého sveta. Z výsledkov expedície sa očakávajú akademické publikácie, ktoré budú mať dopad na vesmírno-letecké inžinierstvo, počítačové a ľudské interakcie, psychológiu, medicínu, astrobiológiu a geológiu. Výskumníci sú počas svojej misie spojení s verejnosťou a školami. Zároveň ich sprevádza filmový tím, ktorý pripravuje o ich práci dokument. Z neho vytvoria krátke videá pre školy na výučbu detí o Marse a výskume vesmíru.
     „Účasť našej výskumníčky na expedícii je príležitosťou na zviditeľnenie Slovenska v zahraničí a zvýšenie našej šance na vstup do Európskej výskumnej agentúry. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR finančne podporuje slovenskú výskumníčku a ide cestou podpory talentov a šancí pre úspešné medzinárodné projekty,“ uviedol minister Dušan Čaplovič.
     Na tejto expedícii spolupracuje Európska vesmírna agentúra ESA, Americká vesmírna agentúra NASA a Kanadská vesmírna agentúra CSA.
 
Michal Kaliňák
hovorca ministra
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku