Školskí odborári nevyhlásili štrajk učiteľov

07.10.2011

     Po včerajšom rokovaní Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v Kežmarských Žľaboch, ktoré sa konalo za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Eugena Jurzycu, sa školskí odborári rozhodli nevyhlásiť štrajk učiteľov.
    
Podľa podpredsedu zväzu Jozefa Lužáka rešpektujú verejné vyhlásenie ministra školstva, ktorý po rokovaniach s premiérkou vyhlásil, že predsedníčka vlády SR je ochotná rokovať s odborármi. Rada zväzu prijala rozhodnutie, podľa ktorého štrajk bude vyhlásený, pokiaľ nebudú splnené požiadavky vyjednávačov na rokovaniach s vládou a parlamentom.
     Minister Eugen Jurzyca na rokovaní uviedol, že úspešné krajiny sú úspešnými aj preto, že sa rokuje za stolom a spoločenské problémy sa neprenášujú do ulíc. „Myslím si, že v uliciach sa nevyriešia," povedal minister. Požiadavky odborárov sú podľa ministra rozumné, ale v súčasnej situácii, krátkodobo, je ťažké plniť ich v plnej miere.
     Napriek tomu, v prípade ak parlament schváli návrh na zvýšenie platov učiteľov, ktorý minister predkladá v novele zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, od januára 2012 by sa mal plat učiteľov zvýšiť v priemere o dve percentá. „Máme seriózne argumenty a myslím, že sa ustojí nárast platov učiteľov, o ktorom hovoríme," uviedol po včerajšom rokovaní Eugen Jurzyca.
Fotogaléria

Bratislava 7. október 2011

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku