S decembrovou nádielkou, vzdelávania to môžu žiaci a študenti rozbaliť vo svete informačných technológií

  • Foto: CVTI SR
  • Dátum: 25.11.2020

Žiaci a študenti si čoskoro môžu rozbaliť decembrovú nádielku podujatí. Vďaka nim si zlepšia svoje digitálne zručnosti a získajú aktuálne informácie z prostredia informačných a komunikačných technológií.

logo CVTI SR

Vlastný projekt 3D tlače, rozvoj kreatívneho myslenia, ale aj otázka správania sa na sociálnych sieťach a takzvanej digitálnej stopy. V závere roka pripravil národný projekt IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie (IT Akadémia) niekoľko zaujímavých podujatí. Žiaci a študenti si rozšíria vedomosti, ale zároveň získajú devízu do ďalšieho vzdelávania sa a neskôr i profesijného života. Pracovný trh pre oblasť IKT je jednoznačne jeden z tých najperspektívnejších a najdynamickejších.  

Ako sa chrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom na sociálnych sieťach? Aké sú novodobé pravidlá etiky na internete? Ako fungujú sponzorované príspevky? Aj týmto otázkam sa bude venovať Lenka Hlinková zo spoločnosti Algorimtus v online IT Čajovni vo štvrtok 3. decembra 2020.

„Pre tých stredoškolákov, ktorí chcú rozvíjať svoju kreativitu, majú dobrý podnikateľský nápad, ale nevedia ako začať, sme pripravili na sobotu, 5. decembra workshop kreatívneho myslenia. Prezentované budú nástroje a metódy, ktoré používa Google k vývoju inovatívnych produktov a nápadov,“ konkretizuje Zuzana Kravecová, odborný zamestnanec národného projektu IT Akadémia.   

Zároveň doplnila, že aj v súčasnej pandemickej situácii si stredoškoláci môžu vylepšiť svoje počítačové zručnosti, pracovať na vlastnom projekte a zapojiť sa do úspešného projektu 3D tlače ochranných štítov pre učiteľov, spolužiakov a zdravotníkov. Od pondelka, 7. decembra sa začína ONLINE ŠKOLA 3D TLAČE 2020. Pripravili ju lektori z Fakulty riadenia a informatiky, Žilinskej univerzity v Žiline. Univerzita je partnerom projektu IT Akadémia.

Spôsob, akým sa pohybujeme po internete zanecháva po nás nezmazateľnú digitálnu stopu. O tej, ktorá zostáva po žiakoch a študentoch sa bude diskutovať v ďalšej IT ČAJOVNI. Ono totiž niekedy stačí aj jeden online nákup a z databáz internetu sa už nikdy nestratí. IT ČAJOVŇA s názvom „One Time, Next Time - Ak raz, potom navždy je pripravená na  stredu, 9. decembra 2020. „Plánovaná  je aj IT ČAJOVŃA len pre dievčatá od 2.stupňa ZŠ a osemročných gymnázií. Chystáme ju na stredu, 16. decembra 2020. Za názvom IamRemarkable sa skrýva interaktívny tréning, v ktorom si dievčatá zlepšia sebaprezentáciu a zamerajú sa na vnímanie vlastnej hodnoty. Workshop je organizovaný pod záštitou firmy Google a obieha doslova celý svet,“ dopĺňa Kravecová.

Pripomína tiež ponuku pre pedagógov. Pre tých, ktorí chcú pre svojich študentov pripraviť projekt s využitím dizajnérskeho premýšľania a chcú si vyskúšať, ako je možné mať počas brainstormingu desaťkrát viac nápadov. Učitelia sa môžu workshopu kreatívneho myslenia zúčastniť vo štvrtok, 10. decembra 2020.   

Decembrovú „nádielku“ uzatvára IT ČAJOVŇA,  v pondelok,  21. decembra 2020. Iveta Tonhauserová zo spoločnosti GoHealth v nej bude hovoriť o tom, aká je realita práce v sektore informačných technológií a čo všetko potrebujú žiaci a študenti vedieť na to, aby sa im v tejto oblasti darilo a práca ich v budúcnosti čo najviac bavila.

Národný projekt IT Akadémia – vzdelávanie pre 21.storočie realizuje CVTI SR v spolupráci s ďalšími partnerskými inštitúciami. Podrobné informácie sú dostupné na webovej stránke http://itakademia.sk/.

Strategickým cieľom projektu je vytvoriť model vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku