Navigácia

Róbert Zsembera: Vysoká škola múzických umení si buduje dobré meno v celej Európe

Štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR to uviedol po stretnutí s vedením vysokej školy. Dodal, že členstvo Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v európskom projekte FilmEU+ je pre slovenské vysoké školstvo jedinečné. Aj vďaka projektu môže vysoká škola prilákať ešte viac študentov z európskych krajín, ale aj iných kontinentov. Vysoká škola múzických umení si tento rok zároveň pripomína 75. výročie svojho vzniku.

štátny tajomník MŠVVaM SR Róbert Zsembera

Ambíciou projektu FilmEU+ je spájať európske vysoké školstvo, ktoré sa venuje vzdelávaniu v oblastiach filmu a mediálnych umení. Chce pre študentov a študentky, ale aj pre zamestnancov a zamestnankyne vytvoriť budúcnosť, v ktorej je akademická pôda otvorenejšou, inovatívnejšou a v pravom slova zmysle medzinárodnou. Vysoká škola je aktívna aj v študentských mobilitách Erasmus+.

Vysoká škola múzických umení v Bratislave je s takmer tisíc študentmi najväčšou a najvýznamnejšou umeleckou školou na Slovensku. Poslucháčom ponúka rozvoj ich individuálneho talentu v divadelných, filmových, hudobných a tanečných študijných programoch.

„O vysokej úrovni štúdia na Vysokej škole múzických umení som nepochyboval. Prekvapilo ma však, aké úspechy dosahujú študentky a študenti tejto školy nielen na slovenskej, ale aj na medzinárodnej úrovni,“ uviedol Róbert Zsembera. Dodal, že vysoká škola je príkladom prepájania štúdia s praxou a vedeckým výskumom. „Samozrejme, že to súvisí najmä s povahou štúdia, počas ktorého sa študenti zapájajú do práce v rôznych umeleckých inštitúciách. Napríklad študentky a študenti Divadelnej fakulty VŠMU odohrajú ročne vyše 100 predstavení v Divadle Lab, ktoré je súčasťou vysokej školy,“ spresnil štátny tajomník rezortu školstva.

Vedenie vysokej školy počas stretnutia predstavilo zástupcom rezortu školstva aj plány do najbližšieho obdobia. Tým najväčším projektom bude dostavba budovy na Svoradovej ulici, kde by v budúcnosti mali sídliť viaceré súčasti VŠMU.

„Som úprimne rád, že sa predstavitelia ministerstva školstva rozhodli osobne zmapovať situáciu na slovenských vysokých školách. Návšteva štátneho tajomníka Róberta Zsemberu naozaj nebola iba „povinnou jazdou“, ale veľmi aktívne sa zaujímal o dianie na našich fakultách,“ povedal Martin Šmatlák, rektor Vysokej školy múzických umení. „Mali sme možnosť predstaviť činnosť aj praktickú výučbu všetkých troch fakúlt – hudobno-tanečnej, filmovej a televíznej, ako aj divadelnej v celej ich rôznorodosti a priestoroch. Verím, že náš projekt dostavby na Svoradovej ulici bude úspešne smerovať k svojej realizácii a že naši aj zahraniční študenti a učitelia tak získajú nové priestory aj technológie na európskej úrovni,“ uzavrel rektor VŠMU.


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky