Roadshow Digiškola na kolesách navštívilo za tri týždne 16-tisíc ľudí

17.07.2015
      Počas troch týždňov prešiel kamión Digiškola na kolesách 18 miest, ktorý v návese skrýval kompletne vybavenú tabletovú učebňu s interaktívnou tabuľou. Digiškola na kolesách najazdila počas svojho putovania po Slovensku viac ako 2 200 kilometrov. Až 3 400 žiakov a študentov spolu s 260 pedagógmi si vyskúšalo interaktívne vyučovanie nielen v kamióne, ale aj v piatich digitálnych kioskoch, ktoré doplnili mobilnú tabletovú učebňu v ôsmich najväčších mestách. Bezproblémový chod projektu zabezpečoval denne takmer päťdesiatčlenný štáb a pätnásť lektorov, ktorí pripravovali nielen ukážkové hodiny pre žiakov, ale viedli aj odborné prednášky o digitálnom vzdelávaní pre prihlásených pedagógov.
     „Individualizácia výuky pre každého žiaka je obrovskou šancou, ktorú tablety do pedagogiky prinášajú. Nie sú to však len tablety samy o sebe, je to učiteľ a jeho pedagogická skúsenosť ako využívať množstvo rôznych možností, metód a foriem práce. Interaktívne tabule a tablety obohacujú vyučovací proces a dúfam, že sa mi túto moju skúsenosť podarilo odovzdať aj ďalej,“ hovorí učiteľka zo Sliača a lektorka projektu Digiškola na kolesách Alena Lisičanová. 
     Digiškola na kolesách odprezentovala denne 10 vyučovacích blokov v šiestich predmetoch čo je spolu 360 hodín modernej výuky. Celkovo študentom a ich učiteľom lektori predviedli praktické využitie manažmentu tabletovej učebne Samsung School na takmer 300 vzdelávacích aplikáciách.
     „Každého zaujalo niečo iné,“ hovorí manažérka publicity projektu Digiškola Erika Niepelová. „Žiakov najviac bavila geografia a matematika, z ktorých tablety a interaktívna tabuľa robia skutočnú zábavu. Náš cieľ odbúrať strach z noviniek a podporiť tak prihlasovanie sa do budúcich výziev digitalizácie školstva sa stopercentne naplnil.
     V rámci Národného projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva (známeho ako Digiškola) získali slovenské školy (mimo Bratislavského samosprávneho kraja) spolu 5 680 digitálnych setov pozostávajúcich z interaktívnej tabule, projektora a obslužného notebooku. Materské školy dostali k tomuto základnému setu aj 2 686 farebných tlačiarní. Spolu 1 029 základných a stredných škôl bolo vybavených kompletnou tabletovou učebňou s wi-fi routrom, spolu tak školy obdržali 20 000 tabletov Samsung.
      Národný projekt Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva realizovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom. Financovaný je z prostriedkov Európskej únie v rámci programu OPIS.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku