Reakcia MŠVVaŠ SR na zavádzajúce a poplašné informácie zverejnené v denníku Hospodárske noviny a Plus jeden deň

08.08.2013
     Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR chce uviesť na pravú mieru nepravdivé informácie, ktoré včera zverejnil denník Hospodárske noviny v článku „Čaplovič má zoznam škôl na odstrel. Pre platy“ a dnes denník Plus jeden deň v článku „128 škôl na odstrel!“, nakoľko ide o hrubo zavádzajúce a poplašné informácie, ktoré sa nezakladajú na pravde.
     Hrubo zavádzajúce je tvrdenie, že zverejnený zoznam predstavuje zriaďovateľov, ktorých školy sú určené na zrušenie. Ministerstvo školstva s uvedenými zriaďovateľmi rokuje o možnostiach zefektívniť a racionalizovať prevádzku škôl, pričom zrušenie školy je len jednou z viacerých možností a navrhuje sa len malému počtu zriaďovateľov. Rozhodnutie o zrušení školy je v každom prípade výhradne v kompetencii zriaďovateľov.
     Navyše rokovania sú stále otvorené, a preto je zarážajúce, že sa v médiách prezentuje tento zoznam ako „školy na odstrel“. Toto tvrdenie je v rozpore s reálnym stavom a súčasne aj s princípmi novinárskej etiky a objektívneho informovania zo strany uvedených denníkov.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku