Pozrite si, ako sa školy po celom Slovensku zapojili do Týždňa duševného zdravia
Ministerstvo školstva v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže a Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie zorganizovalo na školách celoslovenskú kampaň „Týždeň duševného zdravia”.
Iniciatíva, ktorá sa konala v dňoch 4. - 8. mája, priniesla do škôl po celom Slovensku množstvo aktivít zameraných na podporu duševnej pohody, budovania bezpečných vzťahov v triede či rozvoja otvorenej komunikácie. Aktivita sa zároveň konala v rámci Európskeho týždňa duševného zdravia (European Mental Health Week).
Tohtoročná téma Týždňa duševného zdravia bola venovaná vzťahom - k sebe samému a aj k druhým. Práve kvalita vzťahov v školskom prostredí zásadným spôsobom ovplyvňuje, ako sa žiaci a žiačky cítia, ako sa zapájajú do vyučovania a aké skúsenosti si zo školy odnesú. Prostredníctvom kampane sme chceli priniesť do školských tried viac otvorenosti, porozumenia, prijatia, ale aj viac rozvoja sociálnej a emocionálnej gramotnosti a praktických nástrojov v podobe metodických materiálov pre učiteľov a učiteľky.
Do iniciatívy sa zapojili školy zo všetkých krajov Slovenska. Za každým jedným bodom na mape sa skrývajú nielen rôzne kreatívne prevedenia aktivít, ktoré boli školám ponúknuté pre inšpiráciu, ale najmä množstvo originálnych nápadov. Pod hashtagom #TyzdenDusevnehoZdravia na sociálnych sieťach Facebook a Instagram nájdete desiatky inšpiratívnych príspevkov a ďalších 129 škôl nám poslalo ich aktivity cez e-mail podpora@minedu.sk alebo formulár.

Prinášame Vám niekoľko inšpiratívnych ukážok, ako vyzeral Týždeň duševného zdravia na rôznych školách:
Stredná odborná škola služieb Levoča a ich zhrnutie aktivít celého týždňa vo videu.
Gymnázium Šurany a ich kreatívna aktivita Emoji challenge.
Obchodná akadémia Senica a ich nástenka „Strom dobrých slov“.
Základná škola Banské a ich aktivita Triedna pošta.
Základná škola Rožňava a ich tvorivé činnosti.
Základná škola s materskou školou Šintava a ich workshopy o duševnom zdraví.
Ďakujeme každej jednej škole, ich pedagogickým a odborným zamestnancom, a žiakom a žiačkam, ktorí sa do Týždňa duševného zdravia zapojili. Ukázali ste, že škola vie byť skutočne bezpečným miestom, kde duševná pohoda, láskavé vzťahy a emócie majú svoje miesto.
Facebook Zdieľať