Pojem čisté letectvo? Veľká výzva aj pre výskum

Európsky program podpory vedy a inovácií cieli aj na stále rozvíjajúcu sa leteckú dopravu. Informácie k najnovšej výzve, ako aj možnostiam partnerských spoluprác zhrnie informačný deň. Viete aké ciele má Európske partnerstvo CAJU pre čisté letectvo? Chcete sa stať partnerom či kľúčovým hráčom v projektoch sektoru letectva?

logo CVTI

Predstaviť Európske partnerstvo pre ekologické letectvo, priblížiť si prvú výzvu európskeho programu venovanú tejto problematike a zosieťovať tých, ktorých spája technologický výskum v letectve. Aj to je úloha pripraveného informačného dňa CLEAN AVIATION DAY – virtual information & brokerage event.

Podujatie pripravuje Národná kancelária Horizontu so sídlom v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR)  v spolupráci s Leteckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach a sieťou Enterprise Europe Network. Konať sa bude v dňoch 4. – 6. mája 2022.

Hlavnou témou informačného dňa je Európske partnerstvo pre ekologické letectvo CAJU a prvá výzva - HORIZON-JU-CLEAN-AVIATION-2022-01 - určená na predkladanie projektových návrhov. Vyhlásená bola ešte 23. marca 2022. Celkovo 14 tém výzvy chce podporiť technologický výskumu a vývoj lietadiel na vodíkový pohon; hybridných elektrických regionálnych lietadiel; lietadiel krátkeho a stredného doletu, ale aj inovácií v oblasti architektúry lietadiel a integrácie technológií pre rôzne koncepty a typy lietadiel.

„CVTI SR ako súčasť siete Enterprise Europe Network (EEN) sa snaží podporiť potenciálnych žiadateľov zo Slovenska s cieľom zvýšiť ich účasť v projektoch medzinárodnej vedecko-výskumnej spolupráce a zapojiť ich aj do kvalitných konzorciálnych projektov Spoločného podniku pre čisté letectvo. Podujatím chceme prepojiť regionálnych a medzinárodných hráčov zo sektora letectva, ktorí majú záujem nájsť si partnera na spoluprácu do projektov v rámci 1. výzvy vyhlásenej Spoločným podnikom pre čisté letectvo, konkretizuje Matej Smrek z CVTI SR za medzinárodný projekt EEN.

Spoločný podnik pre čisté letectvo podporuje aj Program Horizont Európa. Významne napomáha internacionalizácii vedy, výskumu a podnikania. „V rámci networkingovej časti podujatia – brokerage event – sa môžu účastníci zúčastniť takzvaných B2B stretnutí, diskutovať o inovačných aktivitách, ale aj prezentovať svoje projektové zámery, ktoré už majú určitý koncept,“ dopĺňa kolegu Miroslava Tužinská, z Národnej kancelárie Horizont v CVTI SR. 

Podujatie je bezplatné. Vopred je potrebná len registrácia

Kompletná informácia k podujatiu vrátane jeho programu je dostupná na webovej stránke EEN


Facebook Zdieľať
Skočiť na začiatok stránky