Pohyb a zdravý životný štýl nikdy nevyjdú z módy

14.08.2017
     Mladý šprintér Ján Volko, člen Národného športového centra (NŠC), žne jeden úspech za druhým. Zbiera medaily z popredných podujatí a prekonáva slovenské maximá. Na tohtoročných majstrovstvách sveta v atletike sa prebojoval do semifinále na 200 metrov. Dvadsaťročný Bratislavčan je ambasádorom unikátneho projektu Európsky týždeň športu. Ide o iniciatívu Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe a na Slovensku ju aj tento rok koordinuje NŠC. Tretí ročník Európskeho týždňa športu bude od 23. do 30. septembra 2017.
     Projekt má za úlohu nabádať k pohybu a zdravému životnému štýlu nielen počas tejto akcie, ale po celý rok. Témou kampane je #BeActive. „Všetkých by som rád pozval na túto výnimočnú akciu,“ vyzýva na aktivitu Ján Volko, strieborný medailista na 60 m z HME 2017 v srbskom Belehrade. Okrem elitného slovenského šprintéra je tvárou projektu aj druhá dobre známa slovenská športovkyňa a členka NŠC - kajakárka Jana Dukátová.
 
Zdravý životný štýl a pohyb pre všetkých
     Podujatie je určené pre každého bez ohľadu na vek či iné okolnosti. Jeho cieľom je spájať - jednotlivcov, verejné orgány či športové hnutia. A nie 
beActive
je lepšia cesta naplniť to ako práve športová aktivita. Pred rokom akcia dopadla na výbornú a pod hlavičkou #BeActive sa jej zúčastnilo viac ako 140-tisíc ľudí z celého Slovenska na 430 podujatiach. „Verím, že tento rok sa nám podarí toto vysoké číslo prekonať,“ hovorí manažérka projektu Európsky týždeň športu Jana Škripková.
     V zahraničí je toto podujatie veľmi populárne, účasť na predchádzajúcom ročníku len v rámci Sl
ovenska hovorí rovnakou rečou aj pre Slovensko. „Šport je fenomén a vo voľnom čase sa mu venuje čoraz viac ľudí. Myslím si, že aktivity v rámci Európskeho týždňa športu by mohli byť zábavou nielen pre školy, ale aj celé firmy, kolegov zo zamestnania, či členov rôznych spolkov,“ poznamenala Jana Škripková. Oficiálne otvorenie Európskeho týždňa športu 2017 bude 23. septembra v Tartu v Estónsku.
 
Ako sa zapojiť
     Do iniciatívy sa môže zapojiť každý subjekt. Rôzne organizácie od škôl či škôlok cez pracoviská, samosprávy až po športové kluby môžu svoje podujatie prihlásiť Národnému športovému centru (NŠC). Európsky týždeň športu síce bude od 23. do 30. septembra 2017, no v rámci celoeurópskej kampane sa evidujú všetky pohybové aktivity od 1. septembra až do 15. októbra. Zároveň by mali byť označené logom #BeActive. Registrácia je možná na webe www.tyzdensportu.sk.
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku