Podvodník si zobral na mušku MPC - vylákal takmer pol milióna

20.08.2015
      Podvod nemalých rozmerov odhalila náhoda. Keď sa včera riaditeľka Metodicko-pedagogického centra, Danka Kapucianová, rozprávala s firmou, s ktorou má organizácia zmluvu, zistila, že boli obeťou vynaliezavého podvodníka. Ten sa  totiž vydával za zamestnanca spomínanej spoločnosti a vedúceho ekonomického oddelenia v MPC požiadal o zmenu čísla bankového účtu. Hoci táto požiadavka prišla len emailom a následne nebola predmetom dodatku k zmluve, čo je štandardný postup pri zmene údajov, ekonóm jej vyhovel a zároveň rozposlal túto správu všetkým zamestnancom, ktorých sa týkajú ekonomické záležitosti, aby zaevidovali zmenu. V pondelok 17. augusta boli na podvodný účet vyplatené faktúry vo výške 459 555 eur.
     Keď sa to riaditeľka Kapucianová dozvedela, podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre závažný podvod. „Stala sa obrovská chyba. Chcem apelovať na všetkých, na štátne organizácie a verejné organizácie, aby si dávali pozor a boli veľmi obozretní, aby sa nestali obeťou podvodníkov, tak ako my, pretože uniklo našej pozornosti to, čo malo byť samozrejmosťou“, povedala šéfka MPC. Zároveň intenzívne komunikuje s bankou, ktorá promptne zareagovala na predmetné finančné transakcie a podniká všetky kroky potrebné na zamrazenie podvodného prevodu.
     Ďalšie podrobnosti prípadu sú predmetom vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní. Metodicko-pedagogické centrum bude o výsledkoch informovať.
 
HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku