Počas európskeho hackathonu #EUvsVirus vznikli priekopnícke riešenia pre boj s COVID-19

30.04.2020

     Vyše 20 900 účastníkov z celej EÚ aj mimo nej sa počas víkendu v dňoch 24. - 26. apríla 2020 zapojilo do celoeurópskeho hackathona #EUvsVirus, so zámerom využiť svoj čas, talent a podnikateľské nápady a pomôcť Európe zotaviť sa z pandémie koronavírusu. Podujatie podporil aj štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis.
     Výsledkom podujatia je viac ako 2 150 riešení v oblastiach zdravie a život (898), kontinuita podnikania (381), práca a vzdelávanie na diaľku (270), sociálna a politická súdržnosť (452), digitálne financovanie (75) a ďalšie výzvy (83). Na podujatí, ktorého sa zúčastnilo vyše 380 dobrovoľníkov, 2 400 mentorov a viac ako 800 partnerov, sa stretli obyvatelia 141 rôznych štátov sveta. Zo Slovenska sa do podujatia zapojilo 145 účastníkov a bolo predložených 8 riešení.
     K zotaveniu Európy po pandémii by malo prispieť 117 inovačných riešení, ku ktorým prispeli aj slovenskí riešitelia. Európska komisia zároveň vyhlásila 6 hlavných víťazov (za každú z oblastí) a 37 víťazov (za každú z výziev). Autori víťazných riešení budú pozvaní, aby sa pripojili k platforme Európskej rady pre inovácie (European Innovation Council): EIC COVID, ktorej zámerom je uľahčiť spojenie s koncovými používateľmi, akými sú napr. nemocnice, a poskytnúť prístup investorom, nadáciám a iným finančným príležitostiam z celej EÚ.
     V nasledujúcich týždňoch bude vyvíjaná snaha pre získanie zdrojov potrebných pre rozvoj a šírenie víťazných nápadov. Aj s týmto zámerom organizuje Európska komisia od 22. do 25. mája 2020 nadväzujúce "match-makingové" podujatie tzv. Matchathon, na ktoré budú pozvaní potenciálni investori, partneri a najlepšie hodnotené tímy hackathonu #EUvsVirus.

 

HORIZONT 2020 Múzeum školstva a predagogiky v Bratislave Múzeum špeciálneho školstva v Levoči Ministerstvo školstva na facebooku